26. sep2019
- Návrh na reštrikcie látok senzibilizujúcich pokožku v textilných a kožených výrobkoch
- Najnovší vývoj v oblasti Rotterdamskej Konvencie (PIC)
- SCIP databáza – zlepšenie bezpečnosti výrobkov a zníženie nebezpečnosti odpadov
- 1. Návrh na reštrikcie látok senzibilizujúcich pokožku v textilných kožených výrobkoch
Návrh na reštrikcie KemI a ANSES’s (švédskej a francúzskej agentúry) predpokladá zavedenie koncetračných limitov v textilných a kožených výrobkoch pre látky, ktoré majú harmonizovanú klasifikáciu podľa nariadenia CLP ako senzibilizujúce na pokožku v kategóriách 1/1A/1B.
Použitý prístup určenia najvyšších koncentračných limitov je obdobný ako v prípade reštrikčného návrhu na tetovacie atramenty a permanentný make-up.
Ako časť pripomienkovacieho procesu otvorila ECHA 6-mesačnú periodu pre verejnosť, kde pozýva zainteresované strany na predkladanie pripomienok ku predmetnému návrhu do 19.12.2019. Súčasne s tým ECHA komisie (RAC a SEAC) budú pokračovať v hodnotení rizík a v socio-ekonomickej analýze. Akonáhle ECHA komisie pripravia svoje stanoviská, ECHA ich predloží európskej Komisii. Komisia posúdi, či podmienky pre prijatie obmedzení sú splnené, pripraví predbežné opatrenie pre zavedenie reštrikcií a zašle ich na posúdenie členským štátom EÚ v rámci REACH Komisie.
Viac sa dozviete kliknutím na tento link: https://echa.europa.eu/restrictions-under-consideration/-/substance-rev/23405/term
- 2. Najnovší vývoj v oblasti Rotterdamskej Konvencie (PIC)
Rotterdamská konvencia vytvára rámec pre výmenu informácií a informované rozhodnutia pre obchode s vybranými nebezpečnými pesticídmi a priemyselnými chemikáliami. V EÚ je konvencia implementovaná tzv. EU PIC nariadením.
Do Prílohy III boli pridané 2 nové látky:
pesticíd, phorate (EC 206-052-2, CAS 298-02-2) a priemyselná chemická látka, hexabromocyclododecane (HBCDD) (EC 247-148-4, CAS 25637-99-4).
Príloha III Rotterdamskej Konvencie teraz obsahuje 52 látok.
Tieto látky sú teda v režime PIC (Prior Inform Consent), teda procedúry, ktorou prijímajúce krajiny môžu rozhodnúť, či akceptujú budúci dovoz týchto látok, alebo ich odmietnu.
V zmysle EU PIC nariadenia je HBCDD už uvedené aj v časti 1 Prílohy V a z tohto dôvodu je vývoz tejto látky z EÚ zakázaný.
- 3. SCIP databáza – zlepšenie bezpečnosti výrobkov a zníženie nebezpečnosti odpadov
Každý výrobca či dodávateľ výrobku ktorý je umiestnený na trh EÚ a obsahuje SVHC látku uvedenú v Kandidátskom zozname, bude musieť oznámiť informácie o výrobku do Európskej chemickej agentúry ECHApočnúc 5. januárom 2021. Táto nová povinnosť vychádza z požiadaviek revidovanej smernice o odpadoch, ktorá sa zameriava na zníženie tvorby odpadov s obsahom nebezpečných látok a podporuje substitúciu.
Nová SCIP databáza bude obsahovať informácie o SVHC látkach vo výrobkoch ako takých, alebo v komplexných výrobkoch (produktoch). Predmetné informácie budú dôležité aj pre spoločnosti zaoberajúce sa separáciou odpadov a recykláciou, a budú podporovať spoločnosti ktoré nakladajú s odpadom tak, aby si mohli byť isté, že recyklované materiály nebudú v budúcnosti obsahovať neželané chemické látky.
Autority môžu využívať databázu ako nástroj na identifikáciu výskytu látok ich záujmu vo výrobkoch. Taktiež to umožní získať informácie pre rozhodovanie o prípadnej potrebe ďalších regulačných opatrení. Pre konzumentov môže databáza ponúknuť informácie a pomôcť im prijať rozhodnutie na základe lepších a presnejších informácií.
Poznáte svoje povinnosti?
Ponúkame Vám naše odborné kapacity pre oblasť zavedenia systému chemického manažmentu a tým plnenia požiadaviek REACH legislatívy vo Vašej spoločnosti.
Široká ponuka školení a webinárov do konca roka 2019: https://reachtraining.eu/skolenia-sk
Webináre sú dostupné aj v anglickom jazyku: https://reachtraining.eu/en/seminars
Pokiaľ máte nejaké otázky, prosím neváhajte napísať nám email, alebo zavolať na kontakty uvedené nižšie.
So želaním pekného dňa,
EKOTOXIKOLOGICKÉ CENTRÁ
– Spoľahlivý partner v oblasti chémie a chemickej legislatívy, bezpečnosti výrobkov a manažmenu rizík viac ako 25 rokov.
Ekotoxikologické
centrum Bratislava, s.r.o.
Centrum Ekotoksykologiczne (PL)
Ekotoxikologické centrum CZ
Tomášikova 10/F
821 03 Bratislava
Slovenská republika
Tel.: +421 (2) 4594 3712, 4594 5223
Mobil: +421 903 413 711
E-mail: ekotox(at)ekotox.sk
Weby: https://ekotoxcenters.eu, http://reachconference.eu/
Facebook: Ecotoxicological Centers