Obsah karty bezpečnostných údajov

Karta bezpečnostných údajovKBÚ – definíciaFormát karty bezpečnostných údajovJazyk použitý v karte bezpečnostných údajovZodpovednosť za obsah karty bezpečnostných údajovPrečo je KBÚ potrebná?Revízia KBÚ

Contact iconCenter Ekotox poskytujú poradenské služby a podporu zákazníkom v oblasti chemickej legislatívy EÚ – karty bezpečnostných údajov, registrácia podľa nariadenia REACH, výhradný zástupca, autorizácia podľa nariadenia REACH, kontrola podľa nariadenia REACH/CLP, služby v oblasti dodržiavania právnych predpisov.

– stačí nám zavolať na +421 2 45943712, poslať e-mail na ekotox(at)ekotox.sk alebo skype ekotox.bratislava

 

Chemická bezpečnosť: Zásadná zodpovednosť pre všetky podniky a organizácie

Chemická bezpečnosť je jednou z mnohých výziev, s ktorými sa podniky a organizácie stretávajú, aj keď priamo neponúkajú výrobky alebo služby, ktoré obsahujú chemické látky. Vzhľadom na nebezpečenstvo, ktoré je vlastné mnohým chemickým látkam, musia spoločnosti, ktoré vyrábajú, dovážajú, distribuujú alebo používajú chemické látky v akomkoľvek rozsahu, poskytovať svojim zamestnancom presné informácie. Tieto informácie sú zhromaždené v karte bezpečnostných údajov (KBÚ).

Keď uvažujete o tom, ktoré podniky vyžadujú karty bezpečnostných údajov, možno vás napadnú výrobcovia farieb, papierenské spoločnosti a petrochemické firmy. Avšak aj miestna škola potrebuje karty bezpečnostných údajov pre čistiace prostriedky, ktoré školník denne používa.

 

Obsah karty bezpečnostných údajov (KBÚ) je kľúčovým prvkom na zabezpečenie bezpečnej manipulácie, skladovania a používania chemických látok a zmesí. Karta bezpečnostných údajov je zvyčajne rozdelená do 16 častí, z ktorých každá poskytuje špecifické informácie potrebné pre bezpečnosť a súlad s predpismi. Nižšie je uvedený prehľad toho, čo každá sekcia zvyčajne obsahuje:

1.Identifikácia: Táto časť obsahuje identifikátor produktu použitý na štítku, odporúčané použitie chemikálie a základné kontaktné informácie pre dodávateľa, výrobcu alebo inú zodpovednú stranu.

2.Identifikácia nebezpečnosti: Poskytuje podrobnosti o klasifikácii chemikálie vrátane súvisiacich nebezpečenstiev. Zahŕňa aj prvky označovania, ako sú symboly nebezpečnosti, signálne slová (napr. „Nebezpečenstvo“ alebo „Výstraha“), výstražné upozornenia a bezpečnostné upozornenia.

3.Zloženie/informácie o zložkách: Uvádza chemické zložky a ich koncentrácie. Táto časť pomáha identifikovať látky, ktoré môžu predstavovať zdravotné riziká.

4.Opatrenia prvej pomoci: Opisujú potrebné kroky, ktoré je potrebné vykonať v prípade vystavenia. Zahŕňa rôzne spôsoby expozície, ako je vdýchnutie, kontakt s pokožkou a očami a požitie. Poskytuje tiež rady týkajúce sa okamžitej lekárskej starostlivosti a špeciálneho ošetrenia, ak je to potrebné.

5.Protipožiarne opatrenia: Poskytuje informácie o vhodných hasiacich prostriedkoch, špecifických nebezpečenstvách vyplývajúcich z chemikálie počas požiaru a špeciálnych ochranných prostriedkoch a bezpečnostných opatreniach pre hasičov.

6.Opatrenia pri náhodnom úniku: Podrobnosti o postupoch, ktoré treba dodržať v prípade rozliatia alebo úniku. To zahŕňa núdzové postupy, ochranné vybavenie a správne metódy na kontrolu a čistenie.

7.Zaobchádzanie a skladovanie: Načrtáva postupy bezpečnej manipulácie a podmienky bezpečného skladovania vrátane akejkoľvek nekompatibility. Táto časť pomáha predchádzať nehodám počas používania a skladovania chemikálie.

8.Kontroly expozície/osobná ochrana: Špecifikuje limity expozície, technické kontroly a osobné ochranné prostriedky (PPE), ktoré sú potrebné na minimalizáciu expozície. To zahŕňa informácie o respirátoroch, rukaviciach, ochrane očí a oblečení.

9.Fyzikálne a chemické vlastnosti: Uvádza chemické vlastnosti, ako je vzhľad, zápach, pH, bod topenia, bod varu, bod vzplanutia a rozpustnosť. Tieto informácie sú kľúčové pre pochopenie toho, ako sa chemikália správa za rôznych podmienok.

10.Stabilita a reaktivita: Poskytuje podrobnosti o stabilite chemikálie a možnosti nebezpečných reakcií. Obsahuje informácie o podmienkach, ktorým sa treba vyhnúť, nekompatibilných materiáloch a nebezpečných produktoch rozkladu.

11.Toxikologické informácie: Opisujú zdravotné účinky expozície, vrátane symptómov expozície, akútnych a chronických účinkov a číselných mier toxicity, ako je LD50.

12.Ekologické informácie: Ponúka informácie o vplyve chemikálie na životné prostredie vrátane jej potenciálu pretrvať a degradovať v životnom prostredí, bioakumulačného potenciálu a účinkov na vodné a suchozemské organizmy.

13.Opatrenia pri zneškodňovaní: Poskytuje návod na správne metódy zneškodňovania chemikálie a jej obalu s ohľadom na miestne, regionálne a národné predpisy.

14.Informácie o preprave: Zahŕňa pokyny pre bezpečnú prepravu chemikálie, ako napríklad UN číslo, správny prepravný názov, trieda nebezpečnosti pri preprave, obalová skupina a environmentálne riziká.

15.Regulačné informácie: Uvádza bezpečnostné, zdravotné a environmentálne predpisy špecifické pre danú chemikáliu, ktoré nie sú uvedené inde v KBÚ. Táto časť pomáha zabezpečiť súlad s platnými zákonmi a nariadeniami.

16.Ďalšie informácie: Obsahuje akékoľvek ďalšie relevantné informácie vrátane dátumu prípravy alebo poslednej revízie KBÚ a kľúčových odkazov použitých pri príprave dokumentu.

 

Karta bezpečnostných údajov je základným nástrojom bezpečnosti na pracovisku, ktorý poskytuje komplexné informácie o chemických rizikách a o tom, ako s nimi bezpečne zaobchádzať. Zabezpečuje, aby pracovníci a záchranári mali prístup k potrebným informáciám na ochranu seba a ostatných pred potenciálnymi chemickými rizikami.

What Is Material Safety Data Sheet (MSDS)? Complete Guide

 

Ako vám môžu pomôcť Center Ekotox?

Ekotox Centers Chemical Management umožňuje spoločnostiam získať úplnú kontrolu nad ich kartami bezpečnostných údajov a chemickou bezpečnosťou prostredníctvom komplexnej správy zásob a funkcií na podávanie správ. Softvér Ekotox Centers Product Compliance umožňuje efektívne vytváranie kariet bezpečnostných údajov, čím zabezpečuje splnenie všetkých regulačných požiadaviek a požiadaviek na zhodu na každom trhu, na ktorom pôsobíte.

Ak sú informácie požadované podľa tejto prílohy, vhodné a dostupné, sú zahrnuté v karte bezpečnostných údajov v príslušných pododdieloch. KBÚ neobsahuje prázdne pododdiely.

 


KARTA BEZPEČNOSTNÝCH ÚDAJOVContent of safety data sheet

Karta bezpečnostných údajov – definícia
Prečo je KBÚ potrebná?
Pre ktoré látky alebo zmesi?
Formát KBÚ
Revízia KBÚ
Jazyk použitý v karte bezpečnostných údajov
Obsah karty bezpečnostných údajov
Zodpovednosť za obsah KBÚ 
Kto by mal zostavovať kartu bezpečnostných údajov (KBÚ)