ECHA/NR/23/33
V celoeurópskom projekte presadzovania práva Fóra pre presadzovania práva agentúry ECHA. Zistili nadmerné množstvá nebezpečných chemických látok, ako sú olovo a ftaláty, vo výrobkoch, ktoré sa predávajú spotrebiteľom. Celkovo 18 % kontrolovaných výrobkov porušilo právne predpisy EÚ.
Helsinki, 13 December 2023 – Vnútroštátne orgány presadzovania práva v 26 krajinách EÚ. Skontrolovali viac ako 2 400 výrobkov, z ktorých väčšina bola určená spotrebiteľom. Zistili, že viac ako 400 z nich porušuje právne predpisy EÚ o chemických látkach.
Najbežnejšie typy výrobkov, ktoré porušujú zákony, boli:
- Elektrické zariadenia, ako sú elektrické hračky, nabíjačky, káble, slúchadlá.
52 % týchto výrobkov bolo zistených ako nevyhovujúce. Najmä v dôsledku olova nájdeného v spájkach, ftalátov v mäkkých plastových častiach, alebo kadmia v doskách s plošnými spojmi.
- Športové vybavenie ako podložky na jogu, rukavice na bicykle, lopty alebo gumené rukoväte športového vybavenia. Zistilo sa, že 18 % týchto výrobkov nie je v súlade s predpismi. Najmä v dôsledku SCCP (chlórované parafíny s krátkym reťazcom) a ftalátov v mäkkých plastoch a PAU (polycyklické aromatické uhľovodíky) v kaučuku.
- Hračky, ako sú hračky na kúpanie / vodné hračky, bábiky, kostýmy, podložky na hranie, plastové figúrky, fidgetové hračky, vonkajšie hračky, sliz a výrobky určené na starostlivosť o dieťa. Zistilo sa, že 16 % neelektrických hračiek nie je v súlade s predpismi, najmä v dôsledku ftalátov nachádzajúcich sa v mäkkých plastových častiach, ale aj iných obmedzených látok, ako sú PAU, nikel, bór alebo nitrozamíny.
- Módne výrobky, ako sú tašky, šperky, opasky, topánky a oblečenie. V 15 % týchto výrobkov sa zistilo, že nie sú v súlade s predpismi v dôsledku ftalátov, olova a kadmia, ktoré obsahovali.
V prípadoch, keď sa zistili nevyhovujúce výrobky, inšpektori prijali opatrenia na presadzovanie práva, pričom väčšina z nich viedla k stiahnutiu takýchto výrobkov z trhu.
Miera nesúladu bola vyššia v prípade výrobkov, ktoré nepochádzajú z Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) alebo ktorých pôvod nebol známy.
Súvislosti
V rámci tohto projektu presadzovania práva sa kontrolovalo, či rôzne druhy výrobkov, ktoré sa predávajú spotrebiteľom a profesionálnym používateľom na trhu EHP, sú v súlade s nariadeniami EÚ o chemických látkach.
Projekt zahŕňal obmedzenia/reštrikcie podľa nariadenia REACH, povinnosti uplatniteľné na látky vo výrobkoch podľa nariadenia REACH, obmedzenia perzistentných organických látok a obmedzenia vyplývajúce zo smernice o hračkách a ROHS smernice. Kontroly vykonali v roku 2022 vnútroštátne orgány presadzovania práva v 26 krajinách.