Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the megamenu-pro domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ee016700/presmerovanie/web/wp-includes/functions.php on line 6121

Notice: _load_textdomain_just_in_time bola volaná nesprávne. Načítanie prekladu pre doménu interface bolo spustené príliš skoro. Toto je zvyčajne indikátor toho, že nejaký kód v plugine alebo téme sa vykonáva príliš skoro. Preklady by sa mali načítať pri akcii init alebo neskôr. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 6.7.0.) in /home/ee016700/presmerovanie/web/wp-includes/functions.php on line 6121
Agentúra ECHA identifikuje riziká plynúce z PVC aditív a uvoľňovania mikročastíc - Ekotox Centers

Agentúra ECHA identifikuje riziká plynúce z PVC aditív a uvoľňovania mikročastíc

Agentúra ECHA identifikuje riziká plynúce z PVC aditív a uvoľňovania mikročastíc

Agentúra ECHA identifikuje riziká plynúce z PVC aditív a uvoľňovania mikročastíc

Pri skúmaní Európskej agentúry pre chemické látky (ECHA) sa zistilo, že niektoré látky pridávané do polyvinylchloridových (PVC) plastov, ako plastifikátory, môžu predstavovať riziko pre ľudí a životné prostredie. Aby sa obmedzilo používanie týchto prísad a minimalizovalo uvoľňovanie mikročastíc PVC, budú potrebné regulačné opatrenia.

Helsinki, 28. novembra 2023 – Agentúra ECHA zhromaždila na žiadosť Európskej komisie informácie o potenciálnych rizikách prísad PVC a samotného PVC pre ľudské zdravie a životné prostredie. Takisto zvážila možné alternatívy a posúdila spoločenské dopady potenciálnych opatrení na riadenie rizík.

Šetrenie sa zameralo na 63 prísad do PVC, vrátane zmäkčovadiel, tepelných stabilizátorov a spomaľovačov horenia. Kľúčové zistenia naznačujú, že by bolo potrebné regulačné opatrenie:

minimalizovať riziká spojené so zmäkčovadlami, najmä ortoftalátmi, ktoré sú všeobecne škodlivé pre reprodukciu;

minimalizovať riziká plynúce z tepelne stabilizujúcich organocínov, ako je DOTE, ktoré môžu spôsobiť vývojové malformácie a poškodenie reprodukcie;

znížiť emisie spomaľovačov horenia, ako je navrhnuté v regulačnej stratégii agentúry ECHA pre spomaľovače horenia; a

zavádzať a zlepšovať technológie, ktoré minimalizujú emisie mikročastíc PVC, najmä v recyklačných zariadeniach a na skládkach. Uvoľňovanie mikročastíc PVC prispieva k znečisteniu plastmi. Tieto mikročastice tiež obsahujú škodlivé prísady, a preto by minimalizácia ich uvoľňovania následne znížila emisie týchto prísad.

Riziká z PVC živice pre pracovníkov a životné prostredie sú považované za adekvátne kontrolované s ohľadom na aktuálne prevádzkové podmienky a bezpečnostné opatrenia spoločností. Tento záver nasledoval po analýze materiálov používaných pri výrobe PVC živice, výrobného procesu, likvidácie odpadu a vystavení PVC prachu.

Prešetrovanie agentúry ECHA bolo teraz zaslané Európskej komisii, ktorá ho posúdi a rozhodne. Či je potrebné formálne požiadať agentúru ECHA, aby pripravila návrh obmedzení podľa nariadenia REACH.

Pozadie

Skúmanie agentúry ECHA podporuje komisiu pri určovaní toho, ako by bolo možné potenciálne riziká z PVC aditív a PVC kontrolovať. Práca prispieva k cieľom stratégie EÚ pre plasty a záväzku EÚ znížiť znečistenie plastmi v rámci Programu OSN pre životné prostredie (UNEP).


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ee016700/presmerovanie/web/wp-includes/functions.php on line 5471