Európska komisia usporiadala stretnutie o zjednodušení nariadenia CLP s cieľom znížiť administratívnu záťaž pre podniky, najmä malé a stredné podniky (MSP). Diskutovalo sa o zmenách označovania, digitalizácii, zjednodušení reklamy a oznamovacích procesov. Pripomienky, ktoré boli predložené, budú použité pri príprave správy pre ďalšie rozhodovanie.
V rámci balíka na zjednodušenie predpisov EÚ (tzv. balík Omnibus) podniká Európska komisia kroky aj v chemickom sektore, ktoré majú za cieľ znížiť regulačné zaťaženie podnikov a administratív. Opatrenia na zjednodušenie majú byť prospešné najmä pre malé a stredné podniky (MSP) tým, že im znížia náklady na dodržiavanie predpisov.
Dňa 16. mája 2025 Európska komisia zorganizovala stretnutie, na ktorom sa diskutovalo o možnom zjednodušení požiadaviek vyplývajúcich z nového nariadenia CLP [nariadenie (ES) č. 1272/2008 Európskeho parlamentu a Rady z 16. decembra 2008 o klasifikácii, označovaní a balení látok a zmesí]. Komisia pozvala zástupcov priemyslu, mimovládne organizácie a všetky zainteresované strany, aby predložili svoje pripomienky a návrhy na zjednodušenie nariadenia CLP.
Účastníci stretnutia otvorili nasledujúce témy:
Nový formát označovania – bolo poukázané na to, že požiadavky na veľkosť písma a povinný priestor sú ťažko splniteľné pri obmedzených rozmeroch etikety alebo balenia. Tieto požiadavky prinášajú dodatočné náklady na tvorbu drahších etikiet, väčších obalov, a tým aj na vznik väčšieho množstva odpadu.
Digitalizácia informácií – niektorí účastníci podporili nahradenie informácií na etiketách QR kódmi. Diskutovalo sa aj o rozšírení právneho základu pre digitálne označovanie.
Zjednodušenie informácií pre profesionálne výrobky – bolo uvedené, že väčšina potrebných informácií je obsiahnutá v kartách bezpečnostných údajov, ktoré sú dostupné profesionálnym používateľom.
Informácie v reklamných a marketingových materiáloch – poukázalo sa na ťažkosti so začlenením všetkých informácií o nebezpečenstve do marketingových materiálov a na riziko zahltenia spotrebiteľa nadmerným množstvom údajov. Bol navrhnutý všeobecný výrok: „Vždy dodržiavajte pokyny a informácie uvedené na etikete produktu.“
Spresnenie kľúčových definícií – najmä „uvedenie na trh“ a „sprístupnenie na trhu“.
Zlepšenie oznamovacích procesov – boli riešené témy oznamovania na toxikologické centrá (PCN) a harmonizovaného procesu klasifikácie a označovania (CLH).
Opatrnosť pri klasifikácii zmesí – bolo poukázané na to, že odborný posudok a závažnosť dôkazov môžu viesť k neprimeranej klasifikácii.
Úroveň bezpečnosti – bolo zdôraznené, že zjednodušenia nesmú znížiť úroveň ochrany spotrebiteľov a zamestnancov.
Pozastavenie času povinnej implementácie nových ustanovení nariadenia (EÚ) 2024/2865.
Po stretnutí bola vyzvaná verejnosť, aby do konca mája predložila písomné pripomienky. Európska komisia následne pripraví správu, ktorá bude základom pre ďalšie politické rozhodnutia.
Aktuálne vydanie EkotoxInfo noviniek Prinášame dôležité informácie o právnych predpisoch EÚ týkajúcich sa chemických látok, výrobkov a nakladaní s chemikáliami:
„Chemický manažment – Konferencia REACH 2025“ sa uskutoční v dňoch 22. – 23. septembra 2025 v Katoviciach, Poľsko.
Program:
Revízia nariadenia o detergentoch
REACH 2.0
Nové nariadenie CLP v EÚ
Ukrajina: REACH a CLP
Nová colná reforma
Bezpečnosť výrobkov a bezpečné používanie chemikálií
„Chemický manažment – Konferencia REACH 2025“
Katovice, Poľsko | 22. – 23. september 2025
Ekotox Centers v spolupráci spartnerom DUCC Vás srdečne pozývajú na Konferenciu REACH 2025, ktorá sa uskutoční v Poľsku v dňoch 22. – 23. septembra 2025.
Konferencia REACH je podujatie, ktoré každoročne spája zástupcov podnikateľskej sféry, priemyselných združení, inštitúcií, inšpekcií, akademickej obce a mimovládnych organizácií. Predstavuje výnimočnú príležitosť diskutovať, zdieľať poznatky a pohľady na problematiku riadenia chemikálií v čoraz prísnejšom regulačnom prostredí.
Témy tohtoročnej konferencie:
Revízia nariadenia REACH 2.0
Nové požiadavky a aktualizácia nariadenia CLP
Revízia nariadenia o detergentoch
Nová legislatíva na Ukrajine – REACH a CLP
Všeobecná bezpečnosť výrobkov – GPSR
Reformy v oblasti colných predpisov
a ďalšie témy súvisiace s chemickým manažmentom a bezpečnosťou.
Viac informácií spolu s registračným formulárom nájdete na našej webovej stránke:
predpisy pre čistiace prostriedky na báze mikroorganizmov,
zmeny v limitoch obsahu fosforu,
zavedenie digitálneho pasu produktu,
zmeny v dávkovaní výrobkov,
povinnosť oznamovať všetky detergentové výrobky do systému PCN,
vymenovanie výhradného zástupcu (Only Representative) v EÚ.
Na konferencii REACH 2025 budeme diskutovať o zverejnenom obsahu revidovaného nariadenia o detergentoch, o tom, ako tieto zmeny ovplyvnia detergentové výrobky, a tiež o nových povinnostiach pre podnikateľské subjekty.
REACH 2.0
V súčasnosti prebiehajú práce na revízii nariadenia REACH 2.0. Predpokladané ukončenie procesu je naplánované na záver roka 2025. Návrhy obsahu legislatívneho aktu by však mali byť zverejnené už v septembri tohto roka. Očakáva sa, že revízia prinesie:
zavedenie tzv. MAF faktoru (Mixture Allocation Factor),
povinnosť registrácie polymérov nad 1 tonu ročne,
zavedenie pravidiel pre zoskupovanie látok,
zmeny v kartách bezpečnostných údajov,
povinnosť poskytovať informácie o látkach SVHC vo výrobkoch,
úpravy procesu autorizácie a obmedzovania látok.
Počas konferencie REACH 2025 naši odborníci predstavia navrhované zmeny a budú diskutovať o ich dopadoch na chemický priemysel.
Nové nariadenie CLP v EÚ
Počas konferencie REACH 2025 zhrnieme najnovšie zmeny a povinnosti vyplývajúce z aktualizácie nariadenia CLP, vrátane:
nového formátu etikiet,
pravidiel pre predaj na diaľku a reklamu výrobkov,
zavedenia nových tried nebezpečnosti podľa CLP,
všeobecných povinností a zodpovednosti distribútorov.
Ukrajinský chemický zákon: REACH a CLP
V súvislosti so zavedením nového chemického zákona na Ukrajine majú všetky subjekty uvádzajúce látky a výrobky na ukrajinský trh nové povinnosti. Počas konferencie REACH 2025 predstavíme túto legislatívu, prediskutujeme nové povinnosti pre európskych podnikateľov pôsobiacich na Ukrajine a pozrieme sa na systém notifikácie látok a zmesí vrátane jeho aktuálneho stavu.
Nová colná reforma
Zástupca colného úradu predstaví nový regulačný program týkajúci sa reformy colných predpisov a posilnenia kontroly chemického tovaru na hraniciach.
Bezpečnosť výrobkov a bezpečné používanie chemikálií
Zástupcovia kontrolných orgánov z rôznych krajín Európskej únie budú hovoriť o bezpečnosti chemických výrobkov a otvoria aj otázky súvisiace s nariadením o všeobecnej bezpečnosti výrobkov (GPSR).
Znie to zaujímavo? Pripojte sa ku konferencii REACH 2025 a získajte aktuálne informácie o nadchádzajúcich regulačných zmenách. Zostaňte v obraze, pripravte svoju firmu na splnenie nových požiadaviek a získajte náskok pred konkurenciou. Stretnite sa s predstaviteľmi regulačných orgánov, položte im svoje otázky, zapojte sa do diskusií a nadviažte kontakty s odborníkmi z chemického priemyslu.
Na podujatí sa môžete zúčastniť osobne alebo prostredníctvom online pripojenia.
Európska chemická agentúra predkladá návrh na celoeurópske obmedzenie určitých látok šesťmocného chrómu Cr(VI). Cieľom je znížiť škodlivé účinky týchto karcinogénnych chemikálií pre pracovníkov aj verejnosť.
Helsinky 29. apríla 2025 – Agentúra ECHA na žiadosť Európskej komisie posúdila riziká, ktoré predstavujú určité látky Cr(VI) pre pracovníkov a verejnosť, ako aj sociálno-ekonomické vplyvy potenciálnych obmedzení.
Agentúra dospela k záveru, že celoeurópske obmedzenie je opodstatnené, pretože látky Cr(VI) patria medzi najúčinnejšie karcinogény na pracovisku a predstavujú vážne riziko pre zdravie pracovníkov. Ľudia žijúci v blízkosti priemyselných areálov, ktoré uvoľňujú tieto látky do životného prostredia, sú tiež ohrození rakovinou pľúc a čriev.
Agentúra ECHA navrhuje zaviesť zákaz látok Cr(VI) s výnimkou týchto kategórií použitia, keď spĺňajú stanovené limity pre expozíciu pracovníkov a emisie do životného prostredia:
Formulácia zmesí
Galvanické pokovovanie na plastovom substráte
Galvanické pokovovanie na kovovom podklade
Použitie základných náterov a iných suspenzií
Iná povrchová úprava
Funkčné prísady/procesné pomôcky
Zlúčeniny chrómu(VI) sú známe karcinogény a predstavujú vážne riziko pre zdravie dýchacích ciest, pokožky a vnútorných orgánov, najmä na pracoviskách s dlhodobou expozíciou.
Vplyv na priemysel
Tieto navrhované obmedzenia výrazne ovplyvnia odvetvia, ako sú:
Metalurgia a povrchová úprava: Použitie pri galvanickom pokovovaní a povrchovej úprave kovov.
Farby a pigmenty: Použitie ako pigmentové zložky v náteroch.
Letectvo a automobilový priemysel: Použitie pri výrobe dielov a ochrane proti korózii.
Spoločnosti používajúce chróm(VI) by mali začať prehodnocovať svoje dodávateľské reťazce a identifikovať bezpečnejšie alternatívy.
Európsky parlament 31. marca 2025 diskutoval a potom hlasoval o riešení „jedna látka, jedno posúdenie“. Cieľom tohto prístupu je zvýšiť jednoduchosť a transparentnosť právnych predpisov Európskej únie, ako aj zlepšiť hodnotenie bezpečnosti chemických látok a zvýšiť dostupnosť údajov o tej istej chemickej látke.
Diskusia sa dotkla týchto otázok:
Vytvorenie jednej veľkej spoločnej platformy, ktorá poskytuje databázu chemických látok,
Posilniť spoluprácu medzi rôznymi subjektmi, ako sú ECHA a EFSA,
Prenos úlohy hodnotenia škodlivých látok v elektrických zariadeniach na Európsku chemickú agentúru.
V blízkej dobe sa začnú rokovania a finalizácia znenia právneho textu, ktorý zabezpečí transparentné pravidlá spolupráce, rozdelenie povinností, zefektívniť tok a prístup k údajom, ako aj rýchlejšie reakcie v prípade rizík, ktoré predstavujú chemické látky.
Prístup „jedna látka, jedno hodnotenie“ je súčasťou stratégie Európskej únie pre udržateľnosť v oblasti chemických látok do roku 2020.
Európsky parlament hlasoval za odloženie termínov uplatňovania nových právnych predpisov EÚ o náležitej starostlivosti a požiadavkách na vykazovanie informácií o udržateľnosti.
Nové pravidlá náležitej starostlivosti vyžadujú, aby spoločnosti zmiernili svoj negatívny vplyv na ľudí a planétu. Spoločnosti, na ktoré sa vzťahuje smernica CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive = Smernica o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov), musia vykazovať údaje v súlade s európskymi štandardmi (ESRS = European Sustainability Reporting Standards).
Členské štáty budú mať ďalší rok – do 26. júla 2027 – na transpozíciu pravidiel do vnútroštátnych právnych predpisov.
Predĺženie o jeden rok sa bude vzťahovať aj na prvú vlnu podnikov, ktorých sa to týka, a to: spoločnosti z EÚ s viac ako 5 000 zamestnancami a čistým obratom vyšším ako 1,5 miliardy EUR a spoločnosti mimo EÚ s obratom nad touto prahovou hodnotou v EÚ. Tieto spoločnosti budú musieť pravidlá uplatňovať až od roku 2028.
Dátum začatia uplatňovania bude rovnaký pre druhú vlnu spoločností: spoločnosti v EÚ s viac ako 3 000 zamestnancami a čistým obratom vyšším ako 900 miliónov EUR a spoločnosti mimo EÚ s obratom vyšším ako táto prahová hodnota v EÚ.
Uplatňovanie smernice o vykazovaní informácií o udržateľnosti sa oneskorí o dva roky aj v prípade druhej a tretej vlny spoločností, na ktoré sa vzťahuje legislatíva.
Veľké spoločnosti s viac ako 250 zamestnancami budú musieť v roku 2028 po prvýkrát podávať správy o svojich sociálnych a environmentálnych opatreniach za predchádzajúci finančný rok, zatiaľ čo kótované malé a stredné podniky budú musieť tieto informácie poskytnúť o rok neskôr.
Podskupina fóra pre reguláciu biocídnych výrobkov (Forum’s subgroup on Biocidal Products Regulation – BPRS) odsúhlasila hlavný projekt presadzovania práva v oblasti biocídov (BEF-3), ktorý sa zameria na kontrolu správnosti označovania biocídnych výrobkov.
Inšpektori budú v roku 2025 kontrolovať, či informácie na označení biocídov zodpovedajú tomu, čo bolo autorizované a uvedené v súhrne charakteristických vlastností výrobku. Inšpektori môžu kontrolovať aj prítomnosť a kvalitu informácií v kartách bezpečnostných údajov, ak sa to v prípade biocídnych výrobkov vyžaduje.
Cieľom je harmonizovať presadzovanie právnych predpisov týkajúcich sa biocídnych výrobkov dostupných na trhu EÚ. Tento projekt presadzovania riadi podskupina BPR fóra agentúry ECHA pre presadzovanie.
Fórum pre presadzovanie práva, ktoré je zodpovedné za koordináciu presadzovania nariadení REACH, CLP a biocídnych výrobkov, sa stretlo 18. – 20. marca s cieľom prediskutovať podrobnosti projektu REF-14. Projekt REF-14 zahŕňa kontroly právnych požiadaviek na správnu klasifikáciu, označovanie a balenie nebezpečných zmesí a chemických výrobkov. Inšpektori budú vykonávať kontroly výrobkov dostupných na trhu Európskej únie. Kontroly sa budú týkať najmä nikotínových výrobkov, ako aj vonných látok a osviežovačov vzduchu, ktoré obsahujú dráždivé látky.
Inšpekcie sa budú týkať aj ďalších požiadaviek stanovených v aktualizovanom nariadení CLP – používanie rozkladacích etikiet, používanie digitálneho označovania alebo používanie plniacich staníc.
V súčasnosti sa inšpektori pripravujú a pripravujú sa materiály užitočné pre inšpektorov počas inšpekcií. Inšpekcie u podnikateľov sa majú začať v roku 2026.
Nižšie nájdete materiály a informácie, ktoré vám a vašej spoločnosti umožnia pripraviť sa na kontrolu a minimalizovať riziko chýb či sankcií.
Súčasťou dohody o čistom priemysle bude aj zvýšenie obehového hospodárstva a udržateľnosti kľúčových priemyselných odvetví v Európe a zároveň uľahčenie administratívy a zníženie nákladov na dodržiavanie predpisov s cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť. Balík opatrení v oblasti chemického priemyslu posilní konkurencieschopnosť chemického priemyslu EÚ a zabezpečí jednoduchší režim registrácie, hodnotenia a autorizácie chemikálií a zrozumiteľnosť „večných chemikálií“. Cielená revízia pravidiel EÚ v oblasti chemikálií (REACH) prispeje k zjednodušeniu pravidiel pre chemický priemysel bez toho, aby bola ohrozená bezpečnosť a ochrana životného prostredia. https://commission.europa.eu/topics/eu-competitiveness/clean-industrial-deal_en
Očakávame, že podrobnosti budú oznámené do leta 2025 a právny text bude k dispozícii v septembri 2025, takže bude predstavený na konferencii REACH 2025, ktorá sa bude konať v poľských Katoviciach-Chorzowe 22. – 23. septembra 2025.
Nariadením Komisie (EÚ) 2025/351 sa mení niekoľko existujúcich nariadení EÚ týkajúcich sa materiálov pre kontakt s potravinami, vrátane Nariadenia (EÚ) č. 10/2011 o plastových materiáloch a Nariadenia (EÚ) č. 2022/1616 o recyklovaných plastoch. Zmeny zasahujú aj do nariadenia (ES) č. 2023/2006 o o správnych výrobných postupoch materiálov a predmetov určených na styk s potravinami, s dôrazom na recyklované plasty a kontrolu kvality počas výrobe.
Požiadavky na čistotu
Látky používané pri výrobe plastov musia spĺňať vysoké normy čistoty. Musia zodpovedať svojej identite, obsahovať len minimum neúmyselne pridaných látok (NIAS, z angl. non-intentionally added substances) a musia prejsť hodnotením rizík. Zložky plastov musia buď spĺňať špecifikácie či obmedzenia alebo prejsť toxikologickým hodnotením, alebo je nutné zabezpečiť, aby neboli prekročené migračné limity. Dokumentácia potvrdzujúca čistotu musí byť k dispozícii príslušným kontrolným orgánom.
Látky prírodného pôvodu, ako sú UVCB materiály (látky neznámeho alebo variabilného zloženia, komplexné reakčné produkty alebo biologické materiály), sa môžu používať v ich pôvodnej forme za predpokladu, že neobsahujú látky, ktoré nezodpovedajú ich totožnosti určenej daným názvom.
Biocídne zložky
Aktívne látky, používané v biocídnych výrobkoch povolené podľa nariadenia (EÚ) č. 528/2012 pre typ výrobku 4 (PT4 – výrobky pre oblasť potravín a krmív) sa môžu používať ako prídavné látky v plastových materiáloch určených na styk s potravinami na základe výnimky zo zoznamu povolených látok Únie.
Recyklované plasty a opakované použitie
Recyklované plasty sa môžu používať v materiáloch prichádzajúcich do kontaktu s potravinami, ak spĺňajú prísne podmienky vrátane riadneho zberu a dodržiavania migračných limitov. V prípade materiálov určených na opakovaný kontakt s potravinami musí ich dizajn zabrániť zvýšenej migrácii v priebehu času.
Nové požiadavky na označovanie
Nariadenie zavádza aj nové pravidlá označovania vrátane pokynov na zabránenie znehodnoteniu a nesprávnemu použitiu výrobkov na opakované použitie. Okrem toho musia materiály, ktoré zatiaľ neprichádzajú do styku s potravinami, obsahovať pokyny na použitie s podrobnými obmedzeniami týkajúcimi sa druhov potravín, času kontaktu, teploty alebo podmienok ohrevu. Vnútroštátne právne predpisy môžu stanoviť migračné limity pre materiály, na ktoré sa toto nariadenie nevzťahuje.
Nové pravidlá na zvýšenie bezpečnosti, udržateľnosti a konkurencieschopnosti stavebných výrobkov
Revidované nariadenie EÚ 2024/3110 zavádza niekoľko kľúčových cieľov:
Označenie CE a environmentálne správanie
Podľa nového nariadenia teraz označenie CE zahŕňa technické aj environmentálne vlastnosti v súlade s aktualizovanými požiadavkami na bezpečnosť a udržateľnosť. Výrobcovia sú povinní zdôvodniť environmentálne tvrdenia a zohľadniť ich v digitálnom pase produktu (DPP).
Vyhlásenie o parametroch a zhode (DoPC)
Dodržiavanie predpisov nariaďuje, aby vyhlásenia o parametroch a zhode zahŕňali environmentálne údaje, ako je vplyv na klímu a technické špecifikácie. Tieto informácie musia byť overené a sprístupnené regulačným orgánom prostredníctvom DPP. Kým sa nevypracujú nové normy, existujúce metodiky a normy zostanú prijateľné.
Nariadenie o kozmetických výrobkoch – verejná konzultácia
Európska komisia začala proces hodnotenia nariadenia o kozmetických výrobkoch, ktorý sa vykonáva ako súčasť Programu regulačnej vhodnosti a efektívnosti REFIT. Výsledkom hodnotenia je naznačiť, ktoré prvky a oblasti nariadenia fungujú dobre a ktoré je potrebné zmeniť a prispôsobiť zmenám súvisiacim so Zelenou dohodou alebo digitálnou a zelenou transformáciou, ako aj to, či súčasný obsah nariadenia plní svoju úlohu.
Všetci čakajú na smerovanie v rámci novej Komisie – chemický manažment sa stáva interdisciplinárnou záležitosťou regulovanou rôznymi oblasťami právnych predpisov EÚ – ako erupcia hmlistej pary skrytej sopky
Zjednodušenie sľubované politickými usmerneniami na roky 2024 – 2029 by pravdepodobne mohlo byť možné, ale „optimalizácia“ by mohla fungovať lepšie. Optimalizácia si bude vyžadovať veľa diskusií, údajov/informácií a ochotu robiť kompromisy
Najčastejšie používané slová „neistota“ a „konkurencieschopnosť“
Látky vzbudzujúce veľmi veľké obavy (SVHC) sa rozšíria tak, aby zahŕňali „látky vzbudzujúce veľké obavy“ = látky vzbudzujúce obavy < SoC… a že „kôň“ bude riadený rôznymi skupinami/legislatívou a na rôzne účely…
REACH 2.0 potrebný pre každého, očakávania sú vysoké, nie je jasné, čo v ňom bude – potreba rýchlosti
Príbeh PFAS sa stáva ťažko pochopiteľným a sledovaným. Zdá sa, že už použité zdroje nie sú dostatočné a bude potrebných oveľa viac, ale je dobre zacielený a vyvíja sa správnym smerom?
Všetci hráči sa snažia zorganizovať, aby sa lepšie vyrovnali s výzvami rýchlych zmien, ktoré prichádzajú. 1S1A je jedným z veľmi dôležitých kúskov mozaiky
Regulácia batérií sa snaží kontrolovať všetky aspekty jednej skupiny produktov. To je veľmi ambiciózne. Možno správnym smerom. Ale ako sme počuli, strácame konkurencieschopnosť, investície, dynamiku…
Táto webová stránka používa cookies. Používame technológie, ako sú súbory cookies, aby sme mohli prispôsobiť obsah a reklamy, poskytovať funkcie sociálnych médií a analyzovať návštevnosť na webe. Informácie o Vašom používaní webu taktiež zdieľame so spoločnosťami Google a Facebook. Potvrdením súhlasíte s použitím týchto súborov. Pre vypnutie niektorých typov cookies skontrolujte nastavenia Vášho prehliadača.PovoliťViac informácií