aktuality

EkotoxInfo 12a/2024

EkotoxInfo 12a/2024

Aktuálne vydanie noviniek EkotoxInfo

Poskytujeme výber dôležitých informácií z oblasti EÚ legislatívy chemických látok a výrobkov,  chemického manažmentu:

UVEREJNENIE REVÍZIE NARIADENIA CLP

Nariadenie (EÚ) č. 2024/2865, ktorým sa mení nariadenie CLP, bolo uverejnené 20. novembra 2024 v Úradnom vestníku Európskej únie (Ú. v. EÚ).

Táto revízia nariadenia CLP prináša tieto zlepšenia:

Aktualizácia pravidiel klasifikácie látok

  • Pridanie nových tried nebezpečnosti ako prioritných tried pre harmonizovanú klasifikáciu;
  • Definícia prípadu zložitých látok (látky obsahujúce viac ako jednu zložku alebo „MOCS“);
  • Aktualizácia postupov klasifikácie: Okrem členských štátov a priemyslu bude mať Komisia právo vypracovať aj dokumentáciu k návrhu harmonizovanej klasifikácie. To umožní urýchliť tempo identifikácie najnebezpečnejších látok;

Aktualizácia oznámenia o nebezpečenstve

  • Revidované požiadavky na formátovanie štítkov (vrátane online predaja) vrátane: minimálnej veľkosti písma, riadkovania;
  • Objasnenie dátumov aktualizácie štítku: nie viac ako 6 mesiacov v prípade prísnejšej klasifikácie;
  • rozšírenie možnosti používania rozkladacích štítkov a zavedenie dobrovoľného digitálneho označovania (okrem fyzického štítku);
  • Vymedzenie nových pravidiel pre voľne ložené/plniteľné chemikálie.

Ďalšie aktualizácie:

  • Upresnenie pravidiel online predaja: webové stránky budú musieť zobrazovať nebezpečné vlastnosti výrobkov.
  • Zavádza sa potreba, aby európsky dodávateľ zabezpečil, aby látka alebo zmes spĺňala požiadavky nariadenia CLP, aby sa spotrebitelia, ktorí nakupujú online, už nepovažovali za dovozcov.
  • Výslovné zavedenie povinnosti informovať toxikologické stredisko pre distribútorov, ktorí menia značky, modifikátorov značky alebo jednoducho distribútorov, ktorí uvádzajú na trh v inom členskom štáte.

Nariadenie nadobudne účinnosť 10. decembra 2024 a bude sa uplatňovať do 18 mesiacov alebo 2 rokov v závislosti od prípadu.

Ďalšie podrobnosti sa nachádzajú v Úradnom vestníku EÚ: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?qid=1732117067755&uri=CELEX%3A32024R2865

Ekotox webstránky pre označovanie a balenie: https://ekotoxcenters.eu/karta-bezpecnostnych-udajov/oznacovanie-balenie/

Ekotox webstránky pre pravidlá internetového predaja: https://ekotoxcenters.eu/pravidla-pre-internetovy-predaj/

Potrebujete poradiť? Dopytový kontaktný formulár: https://ekotoxcenters.eu/kontaktny-formular-ekotox/

—————————————————————————————————————————

EKOTOX CENTERS – konzultačná a poradenská skupina zameraná predovšetkým na právne požiadavky na trhu EÚ v prípade produktov (výrobkov), zmesí a chemických látok, hodnotenie nebezpečenstva a rizík. Pokrývame širokú škálu regulačných oblastí, aby sme našim zákazníkom pomohli splniť špecifické požiadavky na ich výrobky na trhu EÚ.

EKOTOX CENTERS:

Ekotox Hungary Kft., MAĎARSKO

CENTRUL EKOTOX S.R.L. RUMUNSKO

Centrum Ekototoxiclogiczne Sp. z o.o., POĽSKO

Ekotoxikologické centrum CZ s.r.o., ČESKÁ REPUBLIKA

ECOTOX CENTER UKRAJINA, Ekotox Center Ukraine LLC., UKRAJINA

Ekotoxikologické centrum Bratislava s.r.o., SLOVENSKO

Poradenská podpora EKOTOX CENTERS https://ekotoxcenters.eu/
Online konzultácie, školenia a webové semináre: https://ekotoxtraining.com/

Aktualizácia nariadenia CLP

Aktualizácia nariadenia CLP

Revízia nariadenia CLP bola oficiálne uverejnená ako nariadenie (EÚ) 2024/2865 v Úradnom vestníku Európskej únie. Touto zmenou  z 23. októbra 2024 sa aktualizuje pôvodné nariadenie (ES) č. 1272/2008 o klasifikácii, označovaní a balení látok a zmesí (CLP).

Medzi kľúčové zmeny patrí zavedenie nových tried nebezpečnosti, aktualizácia kritérií klasifikácie a rozšírené požiadavky na označovanie. Cieľom týchto revízií je zosúladiť ich s najnovšími vedeckými poznatkami a globálnymi normami a zabezpečiť lepšiu ochranu ľudského zdravia a životného prostredia. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh tiež uľahčuje lepšiu komunikáciu o nebezpečenstvách v rámci dodávateľských reťazcov.

Aktualizované nariadenie sa týka výrobcov, dovozcov a následných používateľov chemikálií v celej EÚ, pričom si vyžaduje dodržiavanie nových ustanovení o klasifikácii a označovaní. Spoločnosti by mali  zabezpečiť včasné prispôsobenie svojich procesov tak, aby spĺňali tieto aktualizované požiadavky.

Ďalšie podrobnosti sa nachádzajú v Úradnom vestníku EÚ.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?qid=1732117067755&uri=CELEX%3A32024R2865

Konečný termín pre PCN oznámenie sa blíži  – Január 2025

Konečný termín pre PCN oznámenie sa blíži  – Január 2025

Prechodné obdobie, ktoré umožňovalo podnikom zavádzať nebezpečné zmesi na základe oznámení národným toxikologickým centrám v neharmonizovanom systéme, sa skončí koncom tohto roka. Po 31. decembri 2024 sa už prechodné obdobie nevzťahuje na oznamovanie  zmesí a všetky nebezpečné zmesi uvádzané na trh EÚ je už povinnosť oznamovať v harmonizovanom formáte v súlade s prílohou VIII k nariadeniu CLP.

To znamená, že všetci výrobcovia, dovozcovia a následní užívatelia, ktorí uvádzajú príslušné zmesi na trh na spotrebiteľské, profesionálne a priemyselné použitie, ktorí ešte neoznámili svoje zmesi v novom európskom systéme PCN, musia bezodkladne predložiť oznámenie v súlade s požiadavkami prílohy VIII (PCN) a na etikete uviesť jedinečný identifikátor zloženia (UFI).

Inšpekcie

Agentúra ECHA uverejnila, že „fórum bude tiež uprednostňovať opatrenia na harmonizáciu presadzovania nových ustanovení, ktoré v plnej miere nadobudli účinnosť. To zahŕňa povinnosti súvisiace s oznamovaním informácií o nebezpečných zmesiach vnútroštátnym určeným orgánom a toxikologickým centrám podľa prílohy VIII k nariadeniu CLP, pre ktoré sa prechodné obdobie končí v roku 2025.“ – To znamená, že oznámenia PCN a predložené informácie môžu byť skontrolované vnútroštátnymi inšpekciami.

Poznajte svoje povinnosti

Oznámenia musia predkladať dovozcovia a následní užívatelia, ktorí uvádzajú na trh zmesi klasifikované ako nebezpečné pre ľudské zdravie alebo fyzikálne nebezpečenstvo.

Ak neviete, či sa vás tieto povinnosti týkajú, neviete, aké informácie si pripraviť a ako podať oznámenie – pomôžeme vám s celým procesom oznamovania toxikologického centra tak, aby bol v súlade s právnymi požiadavkami.
https://ekotoxcenters.eu/karta-bezpecnostnych-udajov/oznacovanie-balenie/ufi-kod/

EkotoxInfo 11/2024

EkotoxInfo 11/2024

Aktuálne vydanie noviniek EkotoxInfo

Poskytujeme výber dôležitých informácií z oblasti EÚ legislatívy chemických látok a výrobkov,  chemického manažmentu:

  1. Agentúra ECHA doplnila trifenylfosfát do zoznamu kandidátskych látok
  2. Nebezpečné chemické látky v kozmetických výrobkoch
  3. Nariadenie CLP – Atp 21 a ATP 22
  4. Konferencia “Chemický manažment – REACH 2024” sa bude konať v dňoch 15. – 16. októbra 2024 v Bratislave.

Agentúra ECHA doplnila trifenylfosfát do zoznamu kandidátskych látok

Európska chemická agentúra (ECHA) pridala 7. novembra 2024 trifenylfosfát do zoznamu kandidátskych látok vzbudzujúcich veľmi veľké obavy (SVHC), čím sa celkový počet položiek v tomto zozname zvýšil na 242. 

Webové stránky správ Ekotox: https://ekotoxcenters.eu/news/agentura-echa-doplnila-jednu-nebezpecnu-chemikaliu-do-zoznamu-kandidatskych-latok/
Webové stránky REACH Ekotox: https://ekotoxcenters.eu/reach/

Nebezpečné chemické látky v kozmetických výrobkoch

30. októbra 2024 Európska chemická agentúra (ECHA) zverejnila výsledky pilotného projektu presadzovania, ktoré odhalili, že 6 % kontrolovaných kozmetických výrobkov obsahovalo nebezpečné chemikálie zakázané podľa nariadení POPs a REACH.

Webové stránky správ Ekotox: https://ekotoxcenters.eu/news/nebezpecne-chemicke-latky-v-kozmetickych-vyrobkoch/
Webové stránky Kozmetika Ekotox: https://ekotoxcenters.eu/o-spolocnosti/ponukame/kozmeticke-vyrobky/

Nariadenie CLP – Atp 21 a ATP 22   

Harmonizovaná klasifikácia a označovanie nebezpečných látok je uvedená v nariadení (ES) č. 1272/2008 prijatom Európskym parlamentom a Radou 16. decembra 2008 o klasifikácii, označovaní a balení látok a zmesí (CLP). Táto klasifikácia sa pravidelne aktualizuje prostredníctvom “Prispôsobenia technickému pokroku” (ATP).

Novinky Ekotox ATP 21: https://ekotoxcenters.eu/news/21-atp-k-nariadeniu-clp-uverejnene/
Novinky Ekotox ATP 22: https://ekotoxcenters.eu/news/nariadenie-clp-22-atp/
Webová stránka spoločnosti Ekotox CLP: https://ekotoxcenters.eu/karta-bezpecnostnych-udajov/clp/

Konferencia “Chemický manažment – REACH 2024” 15. – 16. októbra 2024 v Bratislave.

Čo sme si odviezli domov z konferencie REACH 2024:

* Všetci čakajú na smerovanie v rámci novej Komisie – manažment s chemikáliami sa stáva interdisciplinárnou otázkou regulovanou rôznymi oblasťami právnych predpisov EÚ – ako výron z hmlistej pary skrytého vulkána

* Zjednodušenie sľubované politickými usmerneniami na roky 2024 – 2029 by pravdepodobne mohli byť možné, ale „optimalizácia“ by mohla fungovať lepšie. Optimalizácia si bude vyžadovať veľa diskusií, dát/informácií a ochoty ku kompromisu

* Najčastejšie používanými slovami „neistota“ a „konkurencieschopnosť“

* Oblasť látok vzbudzujúcich veľmi veľké obavy (SVHC) sa rozšíri o „látky vysokého záujmu“ = substances of concern < SoC… a toho “koníka” budú riadiť rôzne skupiny / legislatíva a na rôzne účely…

* REACH 2.0 potrebný pre každého, očakávania sú vysoké, nie je jasné, čo v ňom bude – potreba rýchlosti

* Príbeh PFAS sa stáva ťažko pochopiteľným a sledovateľným. Zdá sa, že už použité zdroje nie sú dostatočné a bude potrebných oveľa viac, ale je to dobre zamerané a vyvíja sa správnym smerom?

* Všetci hráči sa snažia zorganizovať, aby lepšie zvládli výzvy rýchlych zmien, ktoré prídu. 1S1A je jedným z veľmi dôležitých kúskov mozaiky

* Regulácia batérií sa snaží riadiť všetky aspekty jednej skupiny produktov. To je veľmi ambiciózne. Možno správnym smerom. Ale ako sme počuli, strácame konkurencieschopnosť, investície, dynamiku…

EKOTOX CENTERS – konzultačná a poradenská skupina zameraná predovšetkým na právne požiadavky na trhu EÚ v prípade produktov (výrobkov), zmesí a chemických látok, hodnotenie nebezpečenstva a rizík. Pokrývame širokú škálu regulačných oblastí, aby sme našim zákazníkom pomohli splniť špecifické požiadavky na ich výrobky na trhu EÚ.

Nariadenie CLP – 22. ATP

Nariadenie CLP – 22. ATP

Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2024/2564 z 19. júna 2024, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008, pokiaľ ide o harmonizovanú klasifikáciu a označovanie určitých látok

Nariadenie nadobudne účinnosť 20. októbra 2024 a bude záväzné od 1. mája 2026.

Zavádza:

  • 27 nových záznamov s harmonizovanou klasifikáciou,
  • 16 úprav klasifikácií existujúcich záznamov,
  • a odstránenie 7 záznamov.

Niektoré bežné chemikálie, ako je formaldehyd, kyselina mravčia, n-hexán a hexylsalicylát, sú týmto ATP ovplyvnené.

Za zmienku tiež stojí, že klasifikácia striebra je teraz harmonizovaná tromi spôsobmi na základe veľkosti častíc. Komisia sa rozhodla pre klasifikáciu reprodukčnej toxicity kategórie 2, H361f.

Nariadenie (EÚ) 2024/2564: delegované nariadenie – EÚ – 2024/2564 – SK – EUR-Lex (europa.eu)
Webové stránky SDS/CLP centier Ekotox: https://ekotoxcenters.eu/karta-bezpecnostnych-udajov/clp/
Školiace stránky Ekotox: https://trainingeu.eu/

21. ATP k nariadeniu CLP uverejnené

21. ATP k nariadeniu CLP uverejnené

Harmonizovaná klasifikácia a označovanie nebezpečných látok je uvedená v nariadení (ES) č. 1272/2008 prijatom Európskym parlamentom a Radou 16. decembra 2008 o klasifikácii, označovaní a balení látok a zmesí (CLP). Táto klasifikácia sa pravidelne aktualizuje prostredníctvom „Prispôsobenia technickému pokroku“ (ATP).

Najnovšia aktualizácia, známa ako 21. ATP, bola zverejnená 5. januára 2024 v Úradnom vestníku Európskej únie s názvom „Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2024/197 z 19. októbra 2023, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 1272/2008 o harmonizovanej klasifikácii a označovaní určitých látok“.

V 21. ATP EÚ schválila súbor harmonizovaných aktualizácií klasifikácie navrhnutých v období od marca do novembra 2021.

Tento ATP zavádza 28 nových látok a obsahuje 24 pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov, pričom žiadne látky sa nevypúšťajú. Niektoré klasifikácie obsahujú špecifické M-faktory, koncentračné limity a hodnoty látky ATE ako súčasť komplexnej klasifikácie.

ATP nadobudne účinnosť 25. januára 2024; nové klasifikácie však budú platiť od 1. septembra 2025. Dodávatelia sa môžu rozhodnúť klasifikovať, označovať a baliť látky a zmesi podľa nových klasifikácií pred týmto dátumom účinnosti.

Nové zákony na Ukrajine: Biocídy, CLP a REACH

Nové zákony na Ukrajine: Biocídy, CLP a REACH

Ukrajina je v procese integrácie vnútroštátnych právnych predpisov s európskymi normami v oblasti regulácie chemikálií. V roku 2024 sa plánuje implementácia troch nových nariadení týkajúcich sa pravidiel týkajúcich sa biocídov, klasifikácie, označovania a balenia chemických výrobkov (CLP) a registrácie, hodnotenia a obmedzovania chemikálií (REACH). Tieto právne predpisy sú zamerané na zlepšenie chemickej bezpečnosti, ochranu verejného zdravia a životného prostredia.

Zákon o biocídnych výrobkoch

Ukrajinský zákon o biocídnych výrobkoch, ktorý nadobudne účinnosť v roku 2024, zavádza prísnu kontrolu výroby, dovozu a používania biocídov. Stanovuje požiadavky na registráciu biocídnych výrobkov pred vstupom na trh a je v súlade s európskym nariadením EÚ č. 528/2012. Zákon zaväzuje podniky, ktoré používajú biocídne výrobky, zaistiť ich bezpečnosť, ako aj získať povolenie na predaj. Stanovuje povinné posudzovanie vplyvu na životné prostredie a ľudské zdravie.

Technické predpisy CLP

Kabinet ministrov Ukrajiny schválil 10. mája 2024 nový technický predpis o klasifikácii, označovaní a balení chemických výrobkov (UA-CLP), ktorý nadobudne účinnosť šesť mesiacov po jeho zverejnení. Toto nariadenie je v súlade s európskym nariadením CLP a je založené na Globálne harmonizovanom systéme OSN pre klasifikáciu chemikálií. UA-CLP zaväzuje výrobcov a dovozcov zhromažďovať informácie o nebezpečných vlastnostiach chemikálií, označovať a baliť výrobky v súlade s požiadavkami.

Zákon REACH

Zákon “UA-REACH”, ktorý vypracovalo Ministerstvo ochrany životného prostredia a prírodných zdrojov bol schválený vládou 23. júla 2024 a vstúpi do platnosti 26. januára 2025. Zákon ustanovuje pravidlá pre registráciu, hodnotenie, autorizáciu a obmedzovanie chemikálií používaných na ukrajinskom trhu s cieľom predchádzať potenciálne nebezpečným chemickým látkam. Výrobcovia, dovozcovia a následní užívatelia musia zabezpečiť, že budú vyrábať, uvádzať na trh a používať také látky, ktoré nemajú nepriaznivé účinky na zdravie ľudí alebo životné prostredie. Podobne ako európske nariadenie REACH, ukladá podnikom povinnosť registrácie látok vyrábaných, dovážaných a uvedených na trh Ukrajiny v objemoch nad jednu tonu ročne. Je to ďalší dôležitý dokument pre vytvorenie národného systému nakladania s chemickými látkami, ktorým Ukrajina zabezpečí súlad s európskymi normami.

Tieto nariadenia poskytnú Ukrajine novú úroveň chemickej bezpečnosti a integrujú jej trh s európskym.

Agentúra ECHA doplnila jednu nebezpečnú chemikáliu do zoznamu kandidátskych látok

Agentúra ECHA doplnila jednu nebezpečnú chemikáliu do zoznamu kandidátskych látok

ECHA/NR/24/29

Európska chemická agentúra (ECHA) pridala 7. novembra 2024 trifenylfosfát do zoznamu kandidátskych látok vzbudzujúcich veľmi veľké obavy (SVHC), čím sa celkový počet položiek v tomto zozname zvýšil na 242. Tento zoznam zahŕňa chemikálie, ktoré predstavujú významné riziko pre ľudské zdravie alebo životné prostredie, a spoločnosti musia tieto riziká riadiť poskytovaním informácií zákazníkom a spotrebiteľom o bezpečnom používaní.

Podrobnosti o trifenylfosfáte

Trifenylfosfát (ES číslo: 204-112-2 a CAS číslo: 115-86-6) bol pridaný do zoznamu z dôvodu vlastnostiam narúšať endokrinný systém z hľadiska vplyvu na životné prostredie. Táto chemikália sa bežne používa ako spomaľovač horenia a zmäkčovadlo v polymérnych formuláciách, lepidlách a tmeloch. Pôvodne sa o ňom malo diskutovať v júni, ale jeho zaradenie sa odložilo na október kvôli objaveniu sa podstatných nových informácií o jeho nebezpečných vlastnostiach.

Právne povinnosti a dôsledky pre spoločnosti

Pridanie trifenylfosfátu do zoznamu kandidátskych látok ukladá spoločnostiam nové právne povinnosti podľa nariadenia REACH:

  • Požiadavky na informácie: Ak výrobok obsahuje akékoľvek SVHC zo zoznamu kandidátskych látok v koncentrácii viac ako 0,1 % (hmotnosti), dodávatelia musia informovať zákazníkov a spotrebiteľov o postupoch bezpečného používania. Spotrebitelia majú právo pýtať sa na prítomnosť látok vzbudzujúcich veľké obavy vo výrobkoch.
  • Oznámenie agentúre ECHA: Dovozcovia a výrobcovia výrobkov musia agentúre ECHA oznámiť, ak ich výrobky obsahujú látky vzbudzujúce veľké obavy v koncentrácii viac ako 0,1 % (hmotnosti), a to do šiestich mesiacov od ich zaradenia do zoznamu.
  • Aktualizácie kariet bezpečnostných údajov: Dodávatelia z EÚ a EHP musia aktualizovať kartu bezpečnostných údajov pre každý výrobok, ktorý obsahuje látky zo zoznamu kandidátskych látok, či už v čistej forme alebo v zmesiach.

Okrem toho podľa rámcovej smernice o odpade musia spoločnosti oznámiť agentúre ECHA, ak ich výrobky obsahujú látky vzbudzujúce veľmi veľké obavy v koncentráciách vyšších ako 0,1 %. Tieto informácie sa potom pridajú do databázy agentúry ECHA SCIP (Látky vzbudzujúce obavy vo výrobkoch), čím sa zabezpečí ich vysledovateľnosť.

Okrem toho výrobky obsahujúce látky vzbudzujúce veľké obavy nie sú oprávnené získať  environmentálnu značku EÚ, ktorá propaguje výrobky so zníženým vplyvom na životné prostredie.

Nebezpečné chemické látky v kozmetických výrobkoch 

Nebezpečné chemické látky v kozmetických výrobkoch 

ECHA/NR/24/28


30. októbra 2024 Európska chemická agentúra (ECHA) zverejnila výsledky pilotného projektu presadzovania, ktoré odhalili, že 6 % kontrolovaných kozmetických výrobkov obsahovalo nebezpečné chemikálie zakázané podľa nariadení POPs a REACH.

Projekt zahŕňal kontroly orgánov v 13 krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), ktoré preskúmali približne 4 500 kozmetických výrobkov. Hlavný dôraz sa klávodl na identifikáciu kyseliny perfluóroktánovej (PFOA), perfluórkarboxylových kyselín s dlhým reťazcom (PFCA) a cyklických siloxánov D4 a D5 v zoznamoch zložiek. Z nich sa zistilo, že 285 výrobkov obsahuje zakázané nebezpečné látky, vrátane:

  • Perfluóronónyldimetikon
  • Perfluóroktyletyltrietoxysilán
  • Perfluórononylethylkarboxydecyl PEG-10 dimetikon
  • Cyklopentasiloxán (D5), cyklometikon (zmes D4, D5, D6), cyklotetrasiloxán (D4)

Tieto chemikálie sú v kozmetike zakázané, pretože sú identifikované ako perzistentné organické znečisťujúce látky (POP) alebo (veľmi) perzistentné, (veľmi) bioakumulatívne a toxické (PBT/vPvB) s nepriaznivými účinkami na ľudské zdravie a životné prostredie. Napríklad perfluóronyldimetikon sa rozkladá na PFOA a iné perzistentné kyseliny, zatiaľ čo D4 a D5 sa hromadia v životnom prostredí a sú toxické pre reprodukciu.

Orgány presadzovania práva prijali opatrenia na odstránenie nevyhovujúcich výrobkov z trhu, pričom v polovici prípadov prebieha vyšetrovanie.

Nová publikácia OECD o riadení nebezpečných látok v prístavných oblastiach

Nová publikácia OECD o riadení nebezpečných látok v prístavných oblastiach

Zabezpečenie prevencie chemických havárií v nebezpečných zariadeniach je kľúčovou súčasťou nakladania s chemikáliami.

Tento dokument vychádza zo série seminárov OECD z roku 2023 o riadení nebezpečných látok v prístavných oblastiach. Prvý seminár zahŕňal príklady z krajín o fungovaní ich prístavov v súvislosti s nakladaním s nebezpečnými látkami. Druhá sa zamerala na prvky riadenia chemických havárií v prístavných oblastiach. Výsledky týchto diskusií sa tu spájajú spolu s hlavnými výzvami pri riadení rizík chemických havárií a bezpečnosti v prístavných oblastiach a možnými prostriedkami na zlepšenie.

Odkaz na dokument OECD: https://www.oecd-ilibrary.org/environment/management-of-hazardous-substances-in-port-areas_5d09ac8a-en

Webové stránky Ekotox Chemický Manažment: https://ekotoxcenters.eu/chemicky-manazment-riadenie-rizik-pri-vyrobe/


Notice/home/ee016700/presmerovanie/web/wp-includes/functions.php5427
: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in on line