aktuality

Pracovať na prístupe „jedna látka, jedno hodnotenie“

Pracovať na prístupe „jedna látka, jedno hodnotenie“

Európsky parlament 31. marca 2025 diskutoval a potom hlasoval o riešení „jedna látka, jedno posúdenie“. Cieľom tohto prístupu je zvýšiť jednoduchosť a transparentnosť právnych predpisov Európskej únie, ako aj zlepšiť hodnotenie bezpečnosti chemických látok a zvýšiť dostupnosť údajov o tej istej chemickej látke.

Diskusia sa dotkla týchto otázok:

  1. Vytvorenie jednej veľkej spoločnej platformy, ktorá poskytuje databázu chemických látok,
  2. Posilniť spoluprácu medzi rôznymi subjektmi, ako sú ECHA a EFSA,
  3. Prenos úlohy hodnotenia škodlivých látok v elektrických zariadeniach na Európsku chemickú agentúru.

V blízkej dobe sa začnú rokovania a finalizácia znenia právneho textu, ktorý zabezpečí transparentné pravidlá spolupráce, rozdelenie povinností, zefektívniť tok a prístup k údajom, ako aj rýchlejšie reakcie v prípade rizík, ktoré predstavujú chemické látky.

Prístup „jedna látka, jedno hodnotenie“ je súčasťou stratégie Európskej únie pre udržateľnosť v oblasti chemických látok  do roku 2020.

Viac informácií: https://www.europarl.europa.eu/news/en/agenda/briefing/2025-03-31/18/chemicals-meps-set-to-adopt-position-on-new-safety-assessment-rules

Stratégia udržateľnosti v oblasti chemických látok: https://ekotoxcenters.eu/css-chemicka-strategia-pre-udrzatelnost/

ESG oneskoruje implementáciu – smernica „stop-the-clock“

ESG oneskoruje implementáciu – smernica „stop-the-clock“

CSRD, CSDDD

Tlačové správy Európskeho parlamentu                   03-04-2025 

 Plenárna schôdza  JURI 

Európsky parlament hlasoval za odloženie termínov uplatňovania nových právnych predpisov EÚ o náležitej starostlivosti a požiadavkách na vykazovanie informácií o udržateľnosti.

Nové pravidlá náležitej starostlivosti vyžadujú, aby spoločnosti zmiernili svoj negatívny vplyv na ľudí a planétu. Spoločnosti, na ktoré sa vzťahuje smernica CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive = Smernica o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov), musia vykazovať údaje v súlade s európskymi štandardmi (ESRS = European Sustainability Reporting Standards).

Členské štáty budú mať ďalší rok – do 26. júla 2027 – na transpozíciu pravidiel do vnútroštátnych právnych predpisov.

Predĺženie o jeden rok sa bude vzťahovať aj na prvú vlnu podnikov, ktorých sa to týka, a to: spoločnosti z EÚ s viac ako 5 000 zamestnancami a čistým obratom vyšším ako 1,5 miliardy EUR a spoločnosti mimo EÚ s obratom nad touto prahovou hodnotou v EÚ. Tieto spoločnosti budú musieť pravidlá uplatňovať až od roku 2028.

Dátum začatia uplatňovania bude rovnaký pre druhú vlnu spoločností: spoločnosti v EÚ s viac ako 3 000 zamestnancami a čistým obratom vyšším ako 900 miliónov EUR a spoločnosti mimo EÚ s obratom vyšším ako táto prahová hodnota v EÚ.

Uplatňovanie smernice o vykazovaní informácií o udržateľnosti sa oneskorí o dva roky aj v prípade druhej a tretej vlny spoločností, na ktoré sa vzťahuje legislatíva.

Veľké spoločnosti s viac ako 250 zamestnancami budú musieť v roku 2028 po prvýkrát podávať správy o svojich sociálnych a environmentálnych opatreniach za predchádzajúci finančný rok, zatiaľ čo kótované malé a stredné podniky budú musieť tieto informácie poskytnúť o rok neskôr.

Webová stránka Európskeho parlamentu: https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20250331IPR27557/sustainability-and-due-diligence-meps-agree-to-delay-application-of-new-rules
Webové stránky: https://ekotoxcenters.eu/chemicky-manazment-riadenie-rizik-pri-vyrobe/
Konferencia REACH 2025: https://ekotoxtraining.com/events/reach-conference-2025/

Projekt ECHA na presadzovanie právnych predpisov o biocídnych výrobkoch 2025

Projekt ECHA na presadzovanie právnych predpisov o biocídnych výrobkoch 2025

Podskupina fóra pre reguláciu biocídnych výrobkov (Forum’s subgroup on Biocidal Products Regulation – BPRS) odsúhlasila hlavný projekt presadzovania práva v oblasti biocídov (BEF-3), ktorý sa zameria na kontrolu správnosti označovania biocídnych výrobkov.

Inšpektori budú v roku 2025 kontrolovať, či informácie na označení biocídov zodpovedajú tomu, čo bolo autorizované a uvedené v súhrne charakteristických vlastností výrobku. Inšpektori môžu kontrolovať aj prítomnosť a kvalitu informácií v kartách bezpečnostných údajov, ak sa to v prípade biocídnych výrobkov vyžaduje.

Cieľom je harmonizovať presadzovanie právnych predpisov týkajúcich sa biocídnych výrobkov dostupných na trhu EÚ. Tento projekt presadzovania riadi podskupina BPR fóra agentúry ECHA pre presadzovanie.

Webová stránka projektov presadzovania ECHA: https://echa.europa.eu/about-us/who-we-are/enforcement-forum/forum-enforcement-projects

Webové stránky Ekotox EU BPR: https://ekotox.eu/biocides/

Webové stránky konferencie REACH 2025: https://ekotoxtraining.com/events/reach-conference-2025/

Rozsah inšpekcií týkajúcich sa klasifikácie, označovania a balenia nebezpečných zmesí.

Rozsah inšpekcií týkajúcich sa klasifikácie, označovania a balenia nebezpečných zmesí.

Fórum pre presadzovanie práva, ktoré je zodpovedné za koordináciu presadzovania nariadení REACH, CLP a biocídnych výrobkov, sa stretlo 18. – 20. marca s cieľom prediskutovať podrobnosti projektu REF-14. Projekt REF-14 zahŕňa kontroly právnych požiadaviek na správnu klasifikáciu, označovanie a balenie nebezpečných zmesí a chemických výrobkov. Inšpektori budú vykonávať kontroly výrobkov dostupných na trhu Európskej únie. Kontroly sa budú týkať najmä nikotínových výrobkov, ako aj vonných látok a osviežovačov vzduchu, ktoré obsahujú dráždivé látky.

Inšpekcie sa budú týkať aj ďalších požiadaviek stanovených v aktualizovanom nariadení CLP – používanie rozkladacích etikiet, používanie digitálneho označovania alebo používanie plniacich staníc.

V súčasnosti sa inšpektori pripravujú a pripravujú sa materiály užitočné pre inšpektorov počas inšpekcií. Inšpekcie u podnikateľov sa majú začať v roku 2026.

Nižšie nájdete materiály a informácie, ktoré vám a vašej spoločnosti umožnia pripraviť sa na kontrolu a minimalizovať riziko chýb či sankcií.

  1. Požiadavky na označovanie: https://ekotoxcenters.eu/poziadavky-na-oznacovanie/
  2. Ponuka na implementáciu nových požiadaviek nariadenia CLP: https://ekotoxcenters.eu/o-spolocnosti/
Revízia nariadenia EÚ REACH 2025 

Revízia nariadenia EÚ REACH 2025 

Revízia nariadenia REACH je teraz uvedená v Pracovnom programe Komisie na rok 2025 
https://commission.europa.eu/document/download/f80922dd-932d-4c4a-a18c-d800837fbb23_en   

Súčasťou dohody o čistom priemysle bude aj zvýšenie obehového hospodárstva a udržateľnosti kľúčových priemyselných odvetví v Európe a zároveň uľahčenie administratívy a zníženie nákladov na dodržiavanie predpisov s cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť. Balík opatrení v oblasti chemického priemyslu posilní konkurencieschopnosť chemického priemyslu EÚ a zabezpečí jednoduchší režim registrácie, hodnotenia a autorizácie chemikálií a zrozumiteľnosť „večných chemikálií“. Cielená revízia pravidiel EÚ v oblasti chemikálií (REACH) prispeje k zjednodušeniu pravidiel pre chemický priemysel bez toho, aby bola ohrozená bezpečnosť a ochrana životného prostredia.   
https://commission.europa.eu/topics/eu-competitiveness/clean-industrial-deal_en 

Cefic (Európska rada chemického priemyslu) 10-bodový akčný plán na zjednodušenie nariadenia REACH: 
https://cefic.org/app/uploads/2025/02/Cefics-10-Point-Action-to-Simplify-REACH.pdf  

Očakávame, že podrobnosti budú oznámené do leta 2025 a právny text bude k dispozícii v septembri 2025, takže bude predstavený na konferencii REACH 2025,  ktorá sa bude konať v poľských Katoviciach-Chorzowe 22. – 23. septembra 2025. 

Webové stránky Ekotox REACH: https://ekotoxcenters.eu/reach/  

Konferencia REACH 2025: https://ekotoxtraining.com/events/reach-conference-2025/  

Nové nariadenie EÚ (2025/351) o plastových materiáloch určených na kontakt s potravinami

Nové nariadenie EÚ (2025/351) o plastových materiáloch určených na kontakt s potravinami

Nariadením Komisie (EÚ) 2025/351 sa mení niekoľko existujúcich nariadení EÚ týkajúcich sa materiálov pre kontakt s potravinami, vrátane Nariadenia (EÚ) č. 10/2011 o plastových materiáloch a Nariadenia (EÚ) č. 2022/1616 o recyklovaných plastoch. Zmeny zasahujú aj do nariadenia (ES) č. 2023/2006 o o správnych výrobných postupoch materiálov a predmetov určených na styk s potravinami, s dôrazom na recyklované plasty a kontrolu kvality počas výrobe.

Požiadavky na čistotu

Látky používané pri výrobe plastov musia spĺňať vysoké normy čistoty. Musia zodpovedať svojej identite, obsahovať len minimum neúmyselne pridaných látok (NIAS, z angl. non-intentionally added substances) a musia prejsť hodnotením rizík. Zložky plastov musia buď spĺňať špecifikácie či obmedzenia alebo prejsť toxikologickým hodnotením, alebo je nutné zabezpečiť, aby neboli prekročené migračné limity. Dokumentácia potvrdzujúca čistotu musí byť k dispozícii príslušným kontrolným orgánom.

Látky prírodného pôvodu, ako sú UVCB materiály (látky neznámeho alebo variabilného zloženia, komplexné reakčné produkty alebo biologické materiály), sa môžu používať v ich pôvodnej forme za predpokladu, že neobsahujú látky, ktoré nezodpovedajú ich totožnosti určenej daným názvom.

Biocídne zložky

Aktívne látky, používané v biocídnych výrobkoch povolené podľa nariadenia (EÚ) č. 528/2012 pre typ výrobku 4 (PT4 – výrobky pre oblasť potravín a krmív) sa môžu používať ako prídavné látky v plastových materiáloch určených na styk s potravinami na základe výnimky zo zoznamu povolených látok Únie.

Recyklované plasty a opakované použitie

Recyklované plasty sa môžu používať v materiáloch prichádzajúcich do kontaktu s potravinami, ak spĺňajú prísne podmienky vrátane riadneho zberu a dodržiavania migračných limitov. V prípade materiálov určených na opakovaný kontakt s potravinami musí ich dizajn zabrániť zvýšenej migrácii v priebehu času.

Nové požiadavky na označovanie

Nariadenie zavádza aj nové pravidlá označovania vrátane pokynov na zabránenie znehodnoteniu a nesprávnemu použitiu výrobkov na opakované použitie. Okrem toho musia materiály, ktoré zatiaľ neprichádzajú do styku s potravinami, obsahovať pokyny na použitie s podrobnými obmedzeniami týkajúcimi sa druhov potravín, času kontaktu, teploty alebo podmienok ohrevu. Vnútroštátne právne predpisy môžu stanoviť migračné limity pre materiály, na ktoré sa toto nariadenie nevzťahuje.

https://ekotoxcenters.eu/materialy-v-styku-s-potravinami/

https://ekotoxcenters.eu/biocidy/

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX:32025R0351

EkotoxInfo 03/2025

EkotoxInfo 03/2025

Poskytujeme výber dôležitých informácií z oblasti legislatívy EÚ o chemikáliách a výrobkoch, chemickom manažmente:

  1. Dohoda o čistom priemysle (26. februára 2025, Brusel) 
  2. Nové pravidlá na zvýšenie bezpečnosti, udržateľnosti a konkurencieschopnosti stavebných výrobkov
  3. Nariadenie o kozmetických výrobkoch – verejná konzultácia
  4. Nariadenie CLP – nové požiadavky
    1. Požiadavky na usadenie dodávateľov podľa nariadenia CLP
    1. Všeobecné povinnosti distribútorov
    1. Povinné informácie o nebezpečenstve v reklamách
    1. Požiadavky na predaj na diaľku podľa nariadenia CLP
    1. Požiadavky na digitálne označovanie 
    1. Všeobecné požiadavky na označovanie
    1. Všeobecné požiadavky na plniace stanice
    1. Nové triedy nebezpečnosti v aktualizovanom nariadení CLP
    1. Klasifikačný prístup pre komplexné látky
    1. Odhady akútnej toxicity (ATE)
  5. „Chemický manažment – konferencia REACH 2025“ sa bude konať v Katoviciach v Poľsku v dňoch 22. – 23. septembra 2025.

———————————————————————————-

Dohoda o čistom priemysle – plán pre konkurencieschopnosť a dekarbonizáciu EÚ

Hlavné prvky dohody o čistom priemysle:

  • Zvýšenie dopytu po čistých výrobkoch
  • Financovanie čistej transformácie
  • Obehovosť a prístup k materiálom 
  • Pôsobenie v globálnom meradle
  • Zručnosti a kvalitné pracovné miesta

Web Ekotox News: https://ekotoxcenters.eu/news/dohoda-o-cistom-priemysle-clean-industrial-deal/
Webová stránka REACH Ekotox: https://ekotoxcenters.eu/reach/

Nové pravidlá na zvýšenie bezpečnosti, udržateľnosti a konkurencieschopnosti stavebných výrobkov

Revidované nariadenie EÚ 2024/3110 zavádza niekoľko kľúčových cieľov:

Označenie CE a environmentálne správanie

Podľa nového nariadenia teraz označenie CE zahŕňa technické aj environmentálne vlastnosti v súlade s aktualizovanými požiadavkami na bezpečnosť a udržateľnosť. Výrobcovia sú povinní zdôvodniť environmentálne tvrdenia a zohľadniť ich v digitálnom pase produktu (DPP).

Vyhlásenie o parametroch a zhode (DoPC)

Dodržiavanie predpisov nariaďuje, aby vyhlásenia o parametroch a zhode zahŕňali environmentálne údaje, ako je vplyv na klímu a technické špecifikácie. Tieto informácie musia byť overené a sprístupnené regulačným orgánom prostredníctvom DPP. Kým sa nevypracujú nové normy, existujúce metodiky a normy zostanú prijateľné.

Digitálne pasy výrobkov (DPP)

Pozoruhodnou inováciou je zavedenie digitálnych pasov výrobkov, ktoré slúžia ako digitálne úložiská špecifikácií výrobkov a environmentálnych údajov. To uľahčuje prístup k informáciám regulačným orgánom a používateľom produktov, ako sú architekti a stavitelia.
Webová stránka Ekotox News: https://ekotoxcenters.eu/news/eu-zavadza-nove-pravidla-na-zvysenie-bezpecnosti-udrzatelnosti-a-konkurencieschopnosti-stavebnych-vyrobkov/

Nariadenie o kozmetických výrobkoch – verejná konzultácia   

Európska komisia začala proces hodnotenia nariadenia o kozmetických výrobkoch, ktorý sa vykonáva ako súčasť Programu regulačnej vhodnosti a efektívnosti REFIT. Výsledkom hodnotenia je naznačiť, ktoré prvky a oblasti nariadenia fungujú dobre a ktoré je potrebné zmeniť a prispôsobiť zmenám súvisiacim so Zelenou dohodou alebo digitálnou a zelenou transformáciou, ako aj to, či súčasný obsah nariadenia plní svoju úlohu.

Verejná konzultácia bude trvať 4 týždne do 21. marca 2025.  
Webová stránka Ekotox News: https://ekotoxcenters.eu/news/nariadenie-o-kozmetickych-vyrobkoch-verejna-konzultacia/

Nariadenie CLP – nové požiadavky 

Chemický manažment – konferencia REACH 2025

Katovice, Poľsko, 22. – 23. septembra 2025.

Čo sme si odniesli z konferencie REACH 2024:

  • Všetci čakajú na smerovanie v rámci novej Komisie – chemický manažment sa stáva interdisciplinárnou záležitosťou regulovanou rôznymi oblasťami právnych predpisov EÚ – ako erupcia hmlistej pary skrytej sopky
  • Zjednodušenie sľubované politickými usmerneniami na roky 2024 – 2029 by pravdepodobne mohlo byť možné, ale „optimalizácia“ by mohla fungovať lepšie. Optimalizácia si bude vyžadovať veľa diskusií, údajov/informácií a ochotu robiť kompromisy
  • Najčastejšie používané slová „neistota“ a „konkurencieschopnosť“
  • Látky vzbudzujúce veľmi veľké obavy (SVHC) sa rozšíria tak, aby zahŕňali „látky vzbudzujúce veľké obavy“ = látky vzbudzujúce obavy < SoC… a že „kôň“ bude riadený rôznymi skupinami/legislatívou a na rôzne účely…
  • REACH 2.0 potrebný pre každého, očakávania sú vysoké, nie je jasné, čo v ňom bude – potreba rýchlosti
  • Príbeh PFAS sa stáva ťažko pochopiteľným a sledovaným. Zdá sa, že už použité zdroje nie sú dostatočné a bude potrebných oveľa viac, ale je dobre zacielený a vyvíja sa správnym smerom?
  • Všetci hráči sa snažia zorganizovať, aby sa lepšie vyrovnali s výzvami rýchlych zmien, ktoré prichádzajú. 1S1A je jedným z veľmi dôležitých kúskov mozaiky
  • Regulácia batérií sa snaží kontrolovať všetky aspekty jednej skupiny produktov. To je veľmi ambiciózne. Možno správnym smerom. Ale ako sme počuli, strácame konkurencieschopnosť, investície, dynamiku…
Nové nariadenie o PPWR a potenciálne obmedzenia používania látok.

Nové nariadenie o PPWR a potenciálne obmedzenia používania látok.

Cieľom nariadenia o obaloch a odpadoch z obalov (PPWR) je znížiť odpad z obalov, zvýšiť udržateľnosť a znížiť vplyv obalov na životné prostredie. Tým sa podporí obehové hospodárstvo, efektívne využívanie zdrojov a rozvoj ekologických obalových technológií a materiálov.

Právne predpisy EÚ sa vzťahujú na všetky obaly a odpad z obalov na európskom trhu vrátane všetkých materiálov a obalov v komerčných, domácich, priemyselných a iných odvetviach.

Dňa 11.02.2025  nadobudlo účinnosť nové nariadenie o obaloch a odpadoch z obalov (PPWR). Jeho cieľom je znížiť množstvo odpadu a podporiť obehové hospodárstvo.

Nový právny akt zavádza:

– povinná recyklovateľnosť obalov,

– minimalizácia zložitosti balenia;

– minimalizácia obsahu nebezpečných látok;

– Zlepšenie opätovnej použiteľnosti;

– povinný obsah recyklátu v plastoch;

– harmonizácia značenia.

Nariadenie zavádza nové povinnosti pre podnikateľov, ale stanovuje aj nové úlohy pre Európsku chemickú agentúru. Agentúra ECHA bude zodpovedná za prípravu štúdií na identifikáciu látok v obaloch, ktoré ovplyvňujú bezpečnosť obalov a sťažujú opätovné použitie alebo recykláciu. Výsledky týchto testov sa majú zaslať Európskej komisii do 09.2026. Na základe výsledkov správy má Európska komisia zvážiť použitie týchto látok v obaloch zavedením obmedzení do nariadenia REACH.

Obmedzenia používania látok v obaloch budú mať priamy vplyv na priemysel. Môžu tiež ovplyvniť dostupnosť určitých obalov a hľadanie alternatív.

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2025/40 z 19. decembra 2024 o obaloch a odpadoch z obalov, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2019/1020 a smernica (EÚ) 2019/904 a zrušuje smernica 94/62/ES

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=OJ:L_202500040

Web stránky o manažmente chemikálií Ekotox: https://ekotoxcenters.eu/chemicky-manazment-riadenie-rizik-pri-vyrobe/
Web stránky o materiáloch v styku s potravinami: https://ekotoxcenters.eu/materialy-v-styku-s-potravinami/

Dohoda o čistom priemysle (Clean Industrial Deal)

Dohoda o čistom priemysle (Clean Industrial Deal)

(26. februára 2025, Brusel)

Plán pre konkurencieschopnosť a dekarbonizáciu EÚ

Predsedníčka Ursula von der Leyenová uviedla: „Európa nie je len kontinentom priemyselných inovácií, ale aj kontinentom priemyselnej výroby. Dopyt po čistých výrobkoch sa však spomalil a niektoré investície sa presunuli do iných regiónov. Vieme, že našim európskym spoločnostiam stále stojí v ceste príliš veľa prekážok, od vysokých cien energie až po nadmernú regulačnú záťaž. Dohoda o čistom priemysle má prerušiť väzby, ktoré stále brzdia naše spoločnosti, a vytvoriť jasný obchodný prípad pre Európu.“

Komisia tiež prijíma opatrenia na zefektívnenie nášho regulačného prostredia a zároveň na zníženie byrokratických prekážok pre podniky. Dnešné opatrenia sú výsledkom aktívnej spolupráce s vedúcimi predstaviteľmi priemyslu, sociálnymi partnermi a občianskou spoločnosťou v kontexte Antverpskej deklarácie o európskej priemyselnej dohode a dialógov Európskej komisie o čistej transformácii.

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sk/ip_25_550

Hlavné prvky dohody o čistom priemysle

Cenovo dostupná energia

Cenovo dostupná energia je základom konkurencieschopnosti. S cieľom znížiť účty za energiu pre priemyselné odvetvia, podniky a domácnosti a zároveň podporiť prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo Komisia prijala akčný plán pre cenovo dostupnú energiu s cieľom:

  • urýchliť zavádzanie čistej energie, urýchliť elektrifikáciu
  • dokončiť vnútorný trh s energiou pomocou fyzických prepojení
  • efektívnejšie využívať energiu a znižovať závislosť od dovážaných fosílnych palív.

Zvýšenie dopytu po čistých výrobkoch

Akt o urýchľovaní priemyselnej dekarbonizácie zvýši dopyt po čistých výrobkoch vyrobených v EÚ zavedením kritérií udržateľnosti, odolnosti a „made in Europe“ vo verejnom a súkromnom obstarávaní. 

Komisia v roku 2026 preskúma aj rámec verejného obstarávania s cieľom zaviesť kritériá udržateľnosti, odolnosti a európskych preferencií vo verejnom obstarávaní pre strategické odvetvia.

Financovanie čistej transformácie

Dohoda o čistom priemysle zmobilizuje viac ako 100 miliárd EUR na podporu čistej výroby vyrobenej v EÚ. Komisia:

  • prijať nový rámec štátnej pomoci v rámci dohody o čistom priemysle s cieľom urýchliť schvaľovanie štátnej pomoci na zavedenie energie z obnoviteľných zdrojov, dekarbonizáciu priemyslu a zabezpečenie dostatočnej výrobnej kapacity čistých technológií
  • posilniť inovačný fond a navrhnúť priemyselnú banku pre dekarbonizáciu s cieľom získať financovanie vo výške 100 miliárd EUR na základe dostupných finančných prostriedkov v inovačnom fonde, dodatočných príjmov vyplývajúcich z častí ETS, ako aj revízie Programu InvestEU 
  • uverejniť osobitnú výzvu v rámci programu Horizont Európa na stimuláciu výskumu a inovácií v týchto oblastiach
  • zmeniť nariadenie o Programe InvestEU s cieľom zvýšiť výšku finančných záruk, ktoré môže InvestEU poskytnúť na podporu investícií. Tým sa zase zmobilizuje až 50 miliárd EUR na zavádzanie čistých technológií, čistú mobilitu a znižovanie odpadu.

Obehovosť a prístup k materiálom

Kritické suroviny sú pre naše odvetvie kľúčové. EÚ musí zabezpečiť prístup k takýmto materiálom a znížiť závislosť od nespoľahlivých dodávateľov. Začlenenie obehovosti do našej stratégie dekarbonizácie má zásadný význam pre čo najlepšie využitie obmedzených zdrojov EÚ. Komisia:

  • vytvoriť mechanizmus umožňujúci európskym spoločnostiam spojiť sa a agregovať svoj dopyt po kritických surovinách
  • vytvoriť Centrum EÚ pre kritické suroviny na spoločný nákup surovín v mene zainteresovaných spoločností, čo vytvorí úspory z rozsahu a ponúkne väčší pákový efekt na vyjednávanie lepších cien a podmienok
  • v roku 2026 prijať akt o obehovom hospodárstve s cieľom urýchliť prechod na obehové hospodárstvo a zabezpečiť efektívne využívanie a opätovné používanie vzácnych materiálov, znížiť našu globálnu závislosť a vytvoriť vysokokvalitné pracovné miesta. Cieľom je, aby sa do roku 2030 obehovalo 24 % materiálov.

Pôsobenie v globálnom meradle

EÚ potrebuje spoľahlivých globálnych partnerov viac ako kedykoľvek predtým. Okrem prebiehajúcich a nových obchodných dohôd Komisia:

  • spustiť prvé partnerstvá v oblasti čistého obchodu a investícií s cieľom diverzifikovať dodávateľské reťazce a uzavrieť vzájomne výhodné dohody
  • zabezpečiť, aby bol priemysel EÚ hospodársky bezpečný a odolný voči globálnej hospodárskej súťaži a geopolitickej neistote prostredníctvom celého radu nástrojov na ochranu obchodu a iných nástrojov
  • zjednodušiť a posilniť mechanizmus kompenzácie uhlíka na hraniciach, nástroj EÚ na stanovenie spravodlivej ceny uhlíka emitovaného pri výrobe tovaru s vysokými emisiami uhlíka.

Zručnosti a kvalitné pracovné miesta

Pracovná sila EÚ musí mať potrebné zručnosti na podporu prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo vrátane zručností v oblasti čistých technológií, digitalizácie a podnikania. 

Komisia zriadi Úniu zručností, ktorá investuje do pracovníkov, rozvíja zručnosti a vytvára kvalitné pracovné miesta. 

Program Erasmus+ posilní programy vzdelávania a odbornej prípravy s cieľom rozvíjať kvalifikovanú a prispôsobivú pracovnú silu a riešiť nedostatok zručností v kľúčových odvetviach, a to financovaním až do výšky 90 miliónov EUR.

Dohoda o čistom priemysle sa zameria aj na horizontálne faktory potrebné pre konkurencieschopné hospodárstvo: 

  • zníženie byrokracie, 
  • plné využitie rozsahu jednotného trhu, 
  • podpora kvalitných pracovných miest,
  • lepšia koordinácia politík na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni.

https://commission.europa.eu/topics/eu-competitiveness/clean-industrial-deal_en

Webové stránky spoločnosti Ekotox “chemický manažment”: https://ekotoxcenters.eu/chemicky-manazment-riadenie-rizik-pri-vyrobe/

Nariadenie o kozmetických výrobkoch – verejná konzultácia

Nariadenie o kozmetických výrobkoch – verejná konzultácia

Európska komisia začala proces hodnotenia nariadenia o kozmetických výrobkoch, ktorý sa vykonáva ako súčasť Programu regulačnej vhodnosti a efektívnosti REFIT. Výsledkom hodnotenia je naznačiť, ktoré prvky a oblasti nariadenia fungujú dobre a ktoré je potrebné zmeniť a prispôsobiť zmenám súvisiacim so Zelenou dohodou alebo digitálnou a zelenou transformáciou, ako aj to, či súčasný obsah nariadenia plní svoju úlohu.

Oblasti tohto hodnotenia sa týkajú:

  • rozsah pôsobnosti nariadenia,
  • správnosť definícií obsiahnutých v texte,
  • hodnotenie rizika zložiek s potenciálne vyšším rizikom a uplatňovanie všeobecného prístupu k riziku,
  • označovanie kozmetických výrobkov,
  • možnosť zníženia administratívnej záťaže a zjednodušenia predpisov,
  • súlad s inými nariadeniami vrátane nariadení REACH a CLP,
  • medzinárodný obchod a konkurencieschopnosť priemyslu.

Verejná konzultácia bude trvať 4 týždne do 21. marca 2025 a skončí sa uverejnením záverečnej správy, v ktorej sa uvedie, či je potrebná zmena obsahu nariadenia o kozmetických výrobkoch. Ak výsledky naznačujú potrebu zmeny, Európska komisia pristúpi k revízii obsahu nariadenia o kozmetických výrobkoch.

Súčasné hodnotenie je prvým úplným preskúmaním nariadenia o kozmetických výrobkoch od roku 2013 a jeho cieľom je uviesť, či sú potrebné ďalšie bezpečnostné opatrenia na ochranu ľudí pred potenciálne nebezpečnými zložkami.

Stav revízie nariadenia o kozmetických výrobkoch:

Pripomíname, že o návrhu revízie nariadenia o kozmetických výrobkoch sa diskutuje už od roku 2022 a finalizácia návrhu sa mala uskutočniť v roku 2024, ale Komisia sa rozhodla pozastaviť prácu na revízii nariadenia a v októbri 2024 začala proces hodnotenia v rámci programu REFIT,  ktorý by sa mal skončiť v roku 2026. Až po výsledkoch tohto hodnotenia Komisia rozhodne, či obnoví proces zmeny obsahu nariadenia o kozmetických výrobkoch.

Odkaz na verejnú konzultáciu: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14433-Cosmetic-Products-Regulation-evaluation_en

Odkaz na webové stránky Ekotox Cosmetics: https://ekotoxcenters.eu/o-spolocnosti/ponukame/kozmeticke-vyrobky/


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ee016700/presmerovanie/web/wp-includes/functions.php on line 5427