aktuality

Program kontroly chemických látok 2025 

Program kontroly chemických látok 2025 

Fórum pre presadzovanie práva identifikuje kľúčové iniciatívy týkajúce sa bezpečnosti spotrebiteľov a dodržiavania predpisov v oblasti chemických látkach. Tieto iniciatívy priamo súvisia s kontrolným programom a chemickým dohľadom v roku 2025. Priority vypracované fórom sa zameriavajú na tieto oblasti: kontrola prepravy chemikálií na hraniciach, monitorovanie predaja výrobkov online, ako aj zabezpečenie dodržiavania požiadaviek na klasifikáciu a označovanie výrobkov. 

Z programu zasadnutie Fóra, ktoré sa konalo v poslednom štvrťroku 2024, je možné zhrnúť plánované projekty a iniciatívy platné v roku 2025. 

Program kontroly nebezpečných zmesí (REF-14) 

Účelom kontroly klasifikácie a označovania nebezpečných zmesí je ochrana ľudského zdravia. V rámci projektu sa budú kontrolovať spotrebné výrobky bežne dostupné na trhu, najmä: 

  • Nikotínové výrobky, ako sú elektronické cigarety, obsahujúce toxické látky; 
  • Osviežovače vzduchu obsahujúce senzibilizujúce a dráždivé látky; 
  • Iné spotrebné výrobky, o ktorých je známe, že obsahujú nebezpečné zložky. 

Inšpektori kontrolujú, či dodávatelia výrobkov dodržiavajú povinnosti vyplývajúce z nariadenia CLP vrátane: správneho označovania, správnej klasifikácie výrobku alebo používania prvkov na ochranu detí. Zároveň sa pri týchto výrobkoch skontrolujú karty bezpečnostných údajov a oznámenia o produktoch toxikologickým centrám.  

V súvislosti s vypracovaným projektom REF-14 bude fórum pripravovať školiace programy pre inšpektorov. Školiace materiály sa zamerajú na technické aspekty klasifikácie a označovania nebezpečných látok a zmesí. Súčasťou školiaceho programu bude modul o vysvetlení fungovania princípov extrapolácie pri určovaní klasifikácie výrobku.  

Kontrola biocídnych výrobkov (BEF-3) 

V januáry 2025 sa spustil program kontroly biocídnych výrobkov, ktorý sa zameria na: 

  • kontrolu vlastností biocídneho výrobku, 
  • Overenie správnosti označovania výrobkov; 
  • Zabezpečenie súladu s nariadením o biocídnych výrobkoch vrátane kontrol autorizácií. 

Inšpektori kontrolujú, či informácie na etikete zodpovedajú informáciám schváleným v autorizácii, ako aj to, či sú v súlade s testami a vlastnosťami výrobku. Inšpektori môžu zároveň skontrolovať správnosť kariet bezpečnostných údajov pre biocídny výrobok. Inšpekcie sú naplánované na rok 2025 a správy s výsledkami nudú zverejnené v roku 2026. 

Oznámenie toxikologickým centrám  

Inšpekcie sa začnú v januári 2025 a budú trvať nasledujúcich 6 mesiacov. Inšpektori budú kontrolovať, či všetci prevádzkovatelia oznámili nebezpečné zmesi v PCN, a či sa oznámenia vzťahujú na krajiny, v ktorých sa výrobok uvádza na trh. Inšpektori môžu skontrolovať aj kartu bezpečnostných údajov a etiketu nebezpečného výrobku. 

Kontroly výrobkov predávaných online (REF-13) 

Začiatkom roka 2025 sa začnú aj kontroly výrobkov predávaných online. Inšpekcie sa zamerajú najmä na výrobky obsahujúce látky obmedzené podľa nariadenia REACH, POPs a RoHS. Bude sa kontrolovať povinnosť uvádzať v online oznámení všetky požadované informácie podľa nariadenia CLP.  

Kontroly povinností only reprezantatíva (jediného zástupcu) 

Fórum sa dohodlo, že ďalší návrh sa zameria len na zástupcov a kontrolu, či si plnia svoje povinnosti týkajúce sa registrácie dovážaných látok a látok prítomných v zmesiach. Okrem identifikácie prevádzkovateľov a ich registračných povinností budú inšpektori kontrolovať, či je tonáž látky správne zaregistrovaná, či oznámenie obsahuje dostatočné informačné údaje a či zástupcovia dodržiavajú povinnosti týkajúce sa prípravy a dostupnosti kariet bezpečnostných údajov. 

Príprava záverov z realizovaných projektov 

Okrem spustenia nových projektov fórum pracuje na záveroch vyplývajúcich z projektov realizovaných v predchádzajúcich rokoch. Analýza výsledkov sa týka napríklad: testovania prítomnosti obmedzených látok v kozmetike alebo analýzy správnosti obsahu kariet bezpečnostných údajov. 

Fórum pre presadzovanie práva neustále pracuje na zachovaní bezpečnosti chemických výrobkov v Európe. V marci 2025 je naplánované ďalšie stretnutie pracovných skupín, na ktorom sa bude diskutovať o pokroku v prebiehajúcich projektoch, ako aj o určení nových, ktoré sa priamo premeitnu do kontrol chemických výrobkov. 

https://echa.europa.eu/about-us/who-we-are/enforcement-forum/meetings-of-the-forum/2025

EÚ zavádza nové pravidlá na zvýšenie bezpečnosti, udržateľnosti a konkurencieschopnosti stavebných výrobkov

EÚ zavádza nové pravidlá na zvýšenie bezpečnosti, udržateľnosti a konkurencieschopnosti stavebných výrobkov

Nariadenie (EÚ) 2024/3110 o stavebných výrobkoch zavádza významné aktualizácie označovania stavebných výrobkov v rámci Európskej únie, pričom kladie dôraz na udržateľnosť, digitalizáciu a zvýšenú transparentnosť.

Revidované nariadenie zavádza niekoľko kľúčových cieľov:

Označenie CE a environmentálne správanie

Podľa nového nariadenia teraz označenie CE zahŕňa technické aj environmentálne vlastnosti v súlade s aktualizovanými požiadavkami na bezpečnosť a udržateľnosť. Výrobcovia sú povinní zdôvodniť environmentálne tvrdenia a zohľadniť ich v digitálnom pase produktu (DPP).

Vyhlásenie o parametroch a zhode (DoPC)

Dodržiavanie predpisov nariaďuje, aby vyhlásenia o parametroch a zhode zahŕňali environmentálne údaje, ako je vplyv na klímu a technické špecifikácie. Tieto informácie musia byť overené a sprístupnené regulačným orgánom prostredníctvom DPP. Kým sa nevypracujú nové normy, existujúce metodiky a normy ostávajú v platnosti.

Digitálny pas výrobku (DPP)

Pozoruhodnou inováciou je zavedenie digitálnych pasov výrobkov, ktoré slúžia ako digitálne úložiská špecifikácií výrobkov a environmentálnych údajov. To uľahčuje prístup k informáciám regulačným orgánom a používateľom produktov, ako sú architekti a stavitelia.

Časový harmonogram implementácie:

Nariadenie nadobudlo účinnosť 7. januára 2025. Väčšina ustanovení sa bude uplatňovať od 8. januára 2026, pričom konkrétne články a prílohy sa začnú uplatňovať od 7. januára 2025 a ostatné od 8. januára 2027.

Cieľom týchto zmien je harmonizovať pravidlá uvádzania stavebných výrobkov na trh v Európskej únii, podporovať udržateľnosť, inovácie a transparentnosť v tomto odvetví.

O nariadení (EÚ) 2024/3110

Rozsah pôsobnosti:

Nariadenie sa vzťahuje na všetky stavebné výrobky určené na trvalé začlenenie do budov a infraštruktúry v Európskom hospodárskom priestore (EHP). Zahŕňa:

  • Konštrukčné výrobky (napr. oceľ, betón, drevo)
  • Izolačné materiály
  • Strešné a obkladové systémy
  • Inštalatérske a elektrické komponenty

Požiadavky na produkt:

Podľa CPR 2024/3110 musia stavebné výrobky spĺňať prísne výkonnostné a bezpečnostné kritériá, aby sa zabezpečila ich vhodnosť na použitie na európskom trhu. Tieto požiadavky zahŕňajú trvanlivosť, mechanickú odolnosť, požiarnu bezpečnosť, hygienu, ochranu zdravia a životného prostredia, energetickú účinnosť a udržateľné využívanie zdrojov. Výrobcovia musia pred uvedením výrobkov na trh vykonať dôkladné testovanie a poskytnúť dokumentáciu overujúcu súlad s týmito základnými požiadavkami.

Základ pre dodržiavanie môže okrem iného zahŕňať:

  • použitie špecifických materiálov, ktoré možno špecifikovať aj z hľadiska ich chemického zloženia;
  • bezpečnosť počas prepravy, inštalácie, údržby, používania, demontáže a spracovania na konci životnosti vrátane opätovného použitia a recyklácie – platí pre odborníkov aj všeobecnú verejnosť;
  • vzhľad výrobkov, ako je navrhovanie, výroba a balenie, na riešenie inherentných bezpečnostných rizík, ako sú chemické riziká vyplývajúce z úniku alebo vylúhovania, počas celého ich životného cyklu, v súlade s najmodernejšími postupmi a v súlade s príslušnými právnymi predpismi Únie

Odkaz agentúry ECHA na nariadenie 2024/3110: nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/3110 z 27. novembra 2024, ktorým sa stanovujú harmonizované pravidlá uvádzania stavebných výrobkov na trh a ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 305/2011 (Text s významom pre EHP)

Webová stránka spoločnosti Ekotox o manažmente chemikálií: https://ekotoxcenters.eu/chemicky-manazment-riadenie-rizik-pri-vyrobe/

Webová stránka spoločnosti Ekotox o nariadení REACH: https://ekotoxcenters.eu/reach/

Verejná verzia návrhu priebežného akčného plánu Spoločenstva (aktualizácia na roky 2025 – 2027)

Verejná verzia návrhu priebežného akčného plánu Spoločenstva (aktualizácia na roky 2025 – 2027)

Koncept verzie z 10. decembra 2024

Návrh CoRAP obsahuje 31 látok vrátane 13 nových látok v porovnaní so súčasným CoRAP na roky 2024 – 2026; V roku 2025 sa plánuje hodnotenie 8 látok vrátane dvoch skupín po 2 látkach, 15 látok na hodnotenie v roku 2026 a 5 látok na hodnotenie v roku 2027. Tri sa navrhujú stiahnuť.

Pridané nové látky:

  • Tris(2-etylhexyl)fosfát
  • Trietylfosfát
  • [3-(2,3-epoxypropoxy)propyl]dimethoxymetylsilán
  • [3-(2,3-epoxypropoxy)propyl]diethoxymetylsilán
  • Dikyanostriebro draselné
  • 1,4-bis[(2,3-epoxypropoxy)metyl]cyklohex anán
  • N,N,4-trimetylpiperazín-1-etylamín
  • 2-metylpropán-1-ol

Zmes rozvetvených a lineárnych C7-C9 alkyl3-[3-(2Hbenzotriazol-2-yl)-5-(1,1-dimetyltyl)-4-hydroxyfenyl]propionátov

Zmes: a-3-(3-(2Hbenzotriazol-2-yl)-5-terc-butyl4-hydroxyfenyl)propionyl-?- hydroxypoly(oxyetylén); a3-(3-(2H-benzotriazol-2-yl)-5-terc-butyl-4-hydroxyfenyl)propionyl-?-3- (3-(2H-benzotriazol-2-yl)-5-terc-butyl-4-hydroxyfenyl)propionyloxypol y(oxyetylén)

Metyl 3-[3-(2H-benzotriazol2-yl)-4-hydroxy-5-(2-metyl2-propanyl)fenyl]propanoát

Reakčná hmotnosť oktyl-3-[3-terc-butyl-4-hydroxy-5-(5-chlór-2H-benzotriazol-2-yl)fenyl]propionátu a 2-etylhexyl-3-[3-terc-butyl-4-hydroxy-(5-chlór-2Hbenzotriazol-2-yl)fenyl]propionátu

Disubstituovaný terc-alkyl 3- [3- (2H-benzotriazol-2-yl)-5-tertbutyl-4-hydroxyfenyl]propanát

Webová stránka agentúry ECHA: https://echa.europa.eu/documents/10162/879660/draft_corap_update_2025-2027_en.pdf/bcc2e3fa-f6a4-5d49-851a-7c14163b3f15?

Manažment chemikálií centier Ekotox: https://ekotoxcenters.eu/chemicky-manazment-riadenie-rizik-pri-vyrobe/

Správa z druhého workshopu o batériách Eurometalux 2024

Správa z druhého workshopu o batériách Eurometalux 2024

Záverečná správa z druhého seminára skupiny Eurometaux  pre výmenu a budovanie kapacít pre batériové materiály (ECaBaM) je teraz zverejnená na portáli Eurometaux REACH Metals.

Seminár sa konal 28. – 29. októbra 2024 a usporiadala ho agentúra ECHA.

Podujatie poskytlo príležitosť na spoluprácu so zainteresovanými stranami v odvetví batérií. Kľúčovými bodmi boli diskusie o identifikácii látok vzbudzujúcich obavy, prvkoch, ktoré treba zvážiť pri riadení potenciálnych rizík, stratégiách v oblasti odpadu a recyklácie a sociálno-ekonomických aspektoch.


Webová stránka správy Eurometaux: https://www.reach-metals.eu/uploads/pdf/Batteries/20241202%2520Final%2520Report%2520ECaBaM%25202%2520.pdf

Eurometaux ECaBaM (skupina pre výmenu a budovanie kapacít pre materiály pre batérie): https://www.reach-metals.eu/batteries/ecabam-exchange-capacity-building-group-on-battery-materials

Webové stránky Ekotox Chemicals Management: https://ekotoxcenters.eu/chemicky-manazment-riadenie-rizik-pri-vyrobe/

40 nebezpečných chemických látok pridaných do nariadenia EÚ o predchádzajúcom súhlase (PIC): vývozcovia musia informovať príslušné orgány do marca 2025

40 nebezpečných chemických látok pridaných do nariadenia EÚ o predchádzajúcom súhlase (PIC): vývozcovia musia informovať príslušné orgány do marca 2025

ECHA/NR/25/01

Helsinky 7. januára 2025 – Európska chemická agentúra (ECHA) oznámila významnú aktualizáciu nariadenia EÚ o predchádzajúcom súhlase (PIC), pričom do prílohy I bolo pridaných ďalších 40 nebezpečných chemických látok. Tento krok nariaďuje vývozcom, aby informovali príslušné orgány o svojom zámere vyvážať tieto chemické látky, pričom požiadavka nadobúda účinnosť 1. marca 2025.

Novo pridané chemické látky, ktoré sú teraz súčasťou nariadenia, zahŕňajú 35 pesticídov a 5 priemyselných chemických látok. Medzi najvýznamnejšie látky patria abamektín, difenacoum, fenpropimorf, dimetomorf, triadimenol a penflufén.

Od marca musia vývozcovia z EÚ pred odoslaním oznámiť svoj zámer vyvážať tieto chemické látky do krajín mimo EÚ. Vo väčšine prípadov budú potrebovať aj výslovný súhlas dovážajúcej krajiny. Okrem toho kyanamid a warfarín budú teraz vyžadovať výslovný súhlas spolu so štandardným oznámením.

Do prílohy V sa pridala aj podskupina perfluóralkylových látok (PFAS) vrátane kyseliny perfluórhexánsulfónovej (PFHxS), ktorá zahŕňa chemické látky zakázané na vývoz z EÚ.

Aktualizácia odráža záväzok EÚ kontrolovať nebezpečné chemické látky v medzinárodnom obchode a chrániť zdravie a životné prostredie z globálneho hľadiska. Nástroj agentúry ECHA ePIC bol aktualizovaný s cieľom pomôcť vývozcom s novými požiadavkami.

Webová stránka agentúry ECHA: https://echa.europa.eu/-/40-hazardous-chemicals-added-to-pic-exporters-can-start-notifying-authorities-now

Webové stránky Ekotox Chemicals Management: https://ekotoxcenters.eu/chemicky-manazment-riadenie-rizik-pri-vyrobe/

Agentúra ECHA doplní v januári 2025 šesť látok do zoznamu kandidátskych látok

Agentúra ECHA doplní v januári 2025 šesť látok do zoznamu kandidátskych látok

ECHA/NR/24/38

Zoznam kandidátskych látok EÚ podľa nariadenia REACH sa rozšíri o 6 látok:

  • Oktametyltrisiloxán (EC 203-497-4, CAS 107-51-7)
  • O,O,O-trifenylfosforotioát (EC 209-909-9, CAS 597-82-0)
  • Reakčná hmotnosť: trifenyltiofosfát a terciárne butylované fenylové deriváty (EC 421-820-9, CAS 192268-65-8)
  • Perfluamín (EC 206-420-2, CAS 338-83-0)
  • Tris(4-nonylfenyl, rozvetvený a lineárny) fosfit
  • Kyselina 6-[(C10-C13)-alkyl-(rozvetvená, nenasýtená)-2,5-dioxopyrolidní-1-ylová] kyselina hexánová (EC 701-118-1, CAS 2156592-54-8)

Právne povinnosti a dôsledky pre spoločnosti

Zaradením do zoznamu kandidátskych látok sa spoločnostiam ukladajú nové právne povinnosti podľa nariadenia REACH:

  • Požiadavky na informácie: Ak výrobok obsahuje akékoľvek SVHC zo zoznamu kandidátskych látok v koncentrácii nad 0,1 % (hmotnosti), dodávatelia musia informovať zákazníkov a spotrebiteľov o postupoch bezpečného používania. Spotrebitelia majú právo pýtať sa na prítomnosť látok vzbudzujúcich veľké obavy vo výrobkoch.
  • SCIP: Podľa rámcovej smernice o odpade musia spoločnosti oznámiť agentúre ECHA, ak ich výrobky obsahujú látky vzbudzujúce veľmi veľké obavy v koncentráciách nad 0,1 %. Tieto informácie sa potom pridajú do databázy agentúry ECHA SCIP (Látky vzbudzujúce obavy vo výrobkoch), čím sa zabezpečí vysledovateľnosť.
  • Oznámenie agentúre ECHA: Dovozcovia a výrobcovia výrobkov musia agentúre ECHA oznámiť, ak ich výrobky obsahujú látky vzbudzujúce veľké obavy, a to do šiestich mesiacov od ich zaradenia do zoznamu.
  • Aktualizácie kariet bezpečnostných údajov: Dodávatelia z EÚ a EHP musia aktualizovať kartu bezpečnostných údajov pre každý výrobok, ktorý obsahuje látky zo zoznamu kandidátskych látok, či už v čistej forme alebo v zmesiach.

Okrem toho výrobky obsahujúce látky vzbudzujúce veľké obavy nie sú oprávnené na environmentálnu značku EÚ, ktorá propaguje výrobky so zníženým vplyvom na životné prostredie.

Webové stránky Ekotox EU REACH: Nariadenie REACH – dopady na podnikanie pre širokú škálu podnikov Webové stránky Ekotox Chemicals Management: Chemický manažment – Riadenie rizík pri výrobe – Ekotox

Verejná verzia návrhu priebežného akčného plánu Spoločenstva (aktualizácia na roky 2025 – 2027) 

Verejná verzia návrhu priebežného akčného plánu Spoločenstva (aktualizácia na roky 2025 – 2027) 

Koncept verzie z 10. decembra 2024 

Návrh CoRAP obsahuje 31 látok vrátane 13 nových látok v porovnaní so súčasným CoRAP na roky 2024 – 2026; V roku 2025 sa plánuje hodnotenie 8 látok vrátane dvoch skupín po 2 látkach, 15 látok na hodnotenie v roku 2026 a 5 látok na hodnotenie v roku 2027. Tri sa navrhujú stiahnuť. 

Pridané nové látky: 

Tris(2-etylhexyl)fosfát 
Trietylfosfát 
[3-(2,3-epoxypropoxy)propyl]dimethoxymetylsilán 
[3-(2,3-epoxypropoxy)propyl]diethoxymetylsilán  
Dikyanostriebro draselné 
1,4-bis[(2,3-epoxypropoxy)metyl]cyklohex anán 
N,N,4-trimetylpiperazín-1-etylamín 
2-metylpropán-1-ol 

Zmes rozvetvených a lineárnych C7-C9 alkyl3-[3-(2Hbenzotriazol-2-yl)-5-(1,1-dimetyltyl)-4-hydroxyfenyl]propionátov 

Zmes: a-3-(3-(2Hbenzotriazol-2-yl)-5-terc-butyl4-hydroxyfenyl)propionyl-?- hydroxypoly(oxyetylén); a3-(3-(2H-benzotriazol-2-yl)-5-terc-butyl-4-hydroxyfenyl)propionyl-?-3- (3-(2H-benzotriazol-2-yl)-5-terc-butyl-4-hydroxyfenyl)propionyloxypol y(oxyetylén) 

Metyl 3-[3-(2H-benzotriazol2-yl)-4-hydroxy-5-(2-metyl2-propanyl)fenyl]propanoát 

Reakčná hmotnosť oktyl-3-[3-terc-butyl-4-hydroxy-5-(5-chlór-2H-benzotriazol-2-yl)fenyl]propionátu a 2-etylhexyl-3-[3-terc-butyl-4-hydroxy-(5-chlór-2Hbenzotriazol-2-yl)fenyl]propionátu 

Disubstituovaný terc-alkyl 3- [3- (2H-benzotriazol-2-yl)-5-tertbutyl-4-hydroxyfenyl]propanát 

Webová stránka agentúry ECHA: https://echa.europa.eu/documents/10162/879660/draft_corap_update_2025-2027_en.pdf/bcc2e3fa-f6a4-5d49-851a-7c14163b3f15?  

Manažment chemikálií centier Ekotox: https://ekotoxcenters.eu/chemicky-manazment-riadenie-rizik-pri-vyrobe/

ECHA REF-11 : Karty bezpečnostných údajov a kontrola súladu s požiadavkami novej prílohy II k nariadeniu REACH 

ECHA REF-11 : Karty bezpečnostných údajov a kontrola súladu s požiadavkami novej prílohy II k nariadeniu REACH 

December 2024 

Zhrnutie projektovej správy REF-11 o kartách bezpečnostných údajov (KBÚ) 

Zhrnutie: Cieľom projektu REF-11, ktorý sa uskutočnil v roku 2023, bolo posúdiť súlad s novými požiadavkami zavedenými nariadením (EÚ) 2020/878 pre karty bezpečnostných údajov (KBÚ). Projekt zahŕňal inšpekcie v 28 krajinách EÚ/EHP, ktoré zahŕňali kontrolu 2 528 KBÚ. Primárny dôraz sa kládol na úplnosť a kvalitu informácií poskytnutých v KBÚ vrátane nových požiadaviek na nanoštruktúry, vlastnosti narúšajúce endokrinný systém a špecifické koncentračné limity (SCL), odhady akútnej toxicity (ATE) a M-faktory. 

Kľúčové zistenia

  • Súlad: 87 % preskúmaných KBÚ bolo v súlade s novým formátom požadovaným nariadením (EÚ) 2020/878. Bola však zaznamenaná miera nedodržiavania predpisov vo výške 35 %, čo naznačuje priestor na zlepšenie. 
  • Nanoštruktúry: 67 % KBÚ vyžadujúcich informácie o nanoštruktúrach ich neposkytovalo. 
  • Endokrinné rozrušovače: 52 % KBÚ pre látky s vlastnosťami narúšajúcimi endokrinný systém obsahovalo požadované informácie. 
  • SCL, ATE, M-faktory: Miera súladu bola 82 % pre SCL, 65 % pre ATE a 79 % pre M-faktory. 
  • Špecifické koncentračné limity (SCL), multiplikačné faktory pre akútne a chronické nebezpečnosť pre vodné prostredie (M-faktory) a odhady akútnej toxicity (ATE) podľa nariadenia (ES) č. 1272/2008 (nariadenie CLP) 
  • Problémy s kvalitou: Bežné problémy zahŕňali nesprávne alebo nepravdepodobné informácie v častiach 1, 2, 3, 8 a 9 KBÚ. 

Opatrenia na presadzovanie práva

  • Opatrenia: Opatrenia na presadzovanie práva zahŕňali písomné stanovisko (69 %), správne príkazy (11 %), pokuty (11 %) a trestné oznámenia (6 %). 
  • Následné opatrenia: 59 % následných činností bolo dokončených počas operačnej fázy. 

Odporúčania

  • Držitelia povinností: Zabezpečiť súlad KBÚ s najnovšími požiadavkami a zlepšiť pochopenie povinností KBÚ. 
  • ECHA/COM: Rozvíjanie ďalších otázok a odpovedí a zvyšovanie informovanosti zainteresovaných strán, najmä MSP. 
  • NEA: Pokračujte v kontrolách kvality KBÚ a organizujte opatrenia na zvyšovanie informovanosti. 
  • Fórum: Zvážte nadväzujúci projekt na monitorovanie zlepšenia kvality KBÚ. 

Grafy

  1. Miera súladu pre formát KBÚ:  
  1. Nevyhovujúce KBÚ identifikované prostredníctvom rôznych projektov presadzovania:  

V správe sa zdôrazňuje potreba pokračujúceho úsilia o zlepšenie kvality a súladu KBÚ s cieľom zabezpečiť bezpečné zaobchádzanie s nebezpečnými látkami a zmesami. 

Správa o projekte REF-11 na tému: Karty bezpečnostných údajov (KBÚ); december 2024: https://echa.europa.eu/documents/10162/2304648/wg_ref11_project_report_en.pdf/c9c78941-48bf-c6eb-38ca-11e55e18f889?t=1733136406554 

Webové stránky KBÚ centier Ekotox: https://ekotox.eu/safety-data-sheet-sds/ 

Webové stránky centier Ekotox Chemicals Management: https://ekotox.eu/chemicals-management/ 

Nové PCN oznamovacie povinnosti pre distribútorov 

Nové PCN oznamovacie povinnosti pre distribútorov 

V nariadení CLP sa vyžaduje, aby všetky subjekty dodávateľského reťazca pri uvádzaní nebezpečnej zmesi na trh dodržiavali ustanovenia prílohy VIII k nariadeniu CLP. Nedávno revidované nariadenie o klasifikácii, označovaní a balení (CLP) objasňuje povinnosti distribútorov informovať toxikologické centrá o zmesiach klasifikovaných ako nebezpečné.  

KTO? 

Akýkoľvek subjekt, ktorý: upravuje označenie produktu; mení balenie alebo výrobu produktu; mení značku “rebranding”; predáva produkt v maloobchode vrátane predaja produktu prostredníctvom  internetu.  

ČO ROBIŤ? 

Distribútori sú povinní zabezpečiť, aby nebezpečná zmes bola nahlásená príslušnému toxikologickému centru. Je povinnosť oznámiť produkt v každom členskom štáte, v ktorom sa uvádza na trh. Ak distribútor zabezpečil, aby  všetky požadované informácie nahlásili predchádzajúci používatelia v dodávateľskom reťazci, je oslobodený od povinnosti poskytnúť rovnaké informácie príslušnej toxikologickému centru. 

ČO AK NIE JE UPOZORNENÝ?  

Ak: 

  • oznámenie o nebezpečnej zmesi nebolo vôbec predložené, 
  • zmes nebola oznámená v členskom štáte, v ktorom sa uvádza na trh; 
  • etiketa obsahuje nové identifikátory výrobku, napr. iný UFI kód 

Potom: 

  1. Distribútor je povinný požiadať predchádzajúcich používateľov v dodávateľskom reťazci, aby podali nové oznámenie alebo aktualizovali existujúce. Je povinný poskytnúť pôvodnému oznamovateľovi všetky potrebné informácie, ktoré majú byť zahrnuté do oznámenia toxikologickému centru. Na splnenie požiadavky „uistiť sa“ je povinný vyžiadať potvrdenie o oznámení alebo aktualizácii od oznamovateľa. 
  2. Ak distribútor nemá vedomosť alebo potvrdenie, že zmes, ktorú uvádza na trh, bola správne oznámená alebo aktualizovaná, je povinní predložiť svoje vlastné oznámenie príslušnému národnému toxikologickému centru. 

Okrem zmien v rámci držiteľov oprávnených oznamovať sa v novom nariadení CLP objasňuje, že spoločnosti sú povinné aktualizovať svoje oznámenia do toxikologických centier a zahrnúť všetky informácie potrebné na reakciu na núdzové situácie v oblasti zdravia. Tieto zmeny sa týkajú napríklad: kontaktných údajov, zmien v klasifikácii produktov, toxikologických údajov v oddiele 11 karty bezpečnostných údajov, ako aj zmien v type balenia alebo zmeny v kategórii výrobkov EuPCS.  

Očakáva sa, že v roku 2025 Európska chemická agentúra zverejní usmernenia o aktualizácii oznámení o nebezpečných zmesiach v toxikologickom centre. 

Ekotox: https://ekotox.eu/chemicals-management/  

EkotoxInfo 12a/2024

EkotoxInfo 12a/2024

Aktuálne vydanie noviniek EkotoxInfo

Poskytujeme výber dôležitých informácií z oblasti EÚ legislatívy chemických látok a výrobkov,  chemického manažmentu:

UVEREJNENIE REVÍZIE NARIADENIA CLP

Nariadenie (EÚ) č. 2024/2865, ktorým sa mení nariadenie CLP, bolo uverejnené 20. novembra 2024 v Úradnom vestníku Európskej únie (Ú. v. EÚ).

Táto revízia nariadenia CLP prináša tieto zlepšenia:

Aktualizácia pravidiel klasifikácie látok

  • Pridanie nových tried nebezpečnosti ako prioritných tried pre harmonizovanú klasifikáciu;
  • Definícia prípadu zložitých látok (látky obsahujúce viac ako jednu zložku alebo „MOCS“);
  • Aktualizácia postupov klasifikácie: Okrem členských štátov a priemyslu bude mať Komisia právo vypracovať aj dokumentáciu k návrhu harmonizovanej klasifikácie. To umožní urýchliť tempo identifikácie najnebezpečnejších látok;

Aktualizácia oznámenia o nebezpečenstve

  • Revidované požiadavky na formátovanie štítkov (vrátane online predaja) vrátane: minimálnej veľkosti písma, riadkovania;
  • Objasnenie dátumov aktualizácie štítku: nie viac ako 6 mesiacov v prípade prísnejšej klasifikácie;
  • rozšírenie možnosti používania rozkladacích štítkov a zavedenie dobrovoľného digitálneho označovania (okrem fyzického štítku);
  • Vymedzenie nových pravidiel pre voľne ložené/plniteľné chemikálie.

Ďalšie aktualizácie:

  • Upresnenie pravidiel online predaja: webové stránky budú musieť zobrazovať nebezpečné vlastnosti výrobkov.
  • Zavádza sa potreba, aby európsky dodávateľ zabezpečil, aby látka alebo zmes spĺňala požiadavky nariadenia CLP, aby sa spotrebitelia, ktorí nakupujú online, už nepovažovali za dovozcov.
  • Výslovné zavedenie povinnosti informovať toxikologické stredisko pre distribútorov, ktorí menia značky, modifikátorov značky alebo jednoducho distribútorov, ktorí uvádzajú na trh v inom členskom štáte.

Nariadenie nadobudne účinnosť 10. decembra 2024 a bude sa uplatňovať do 18 mesiacov alebo 2 rokov v závislosti od prípadu.

Ďalšie podrobnosti sa nachádzajú v Úradnom vestníku EÚ: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?qid=1732117067755&uri=CELEX%3A32024R2865

Ekotox webstránky pre označovanie a balenie: https://ekotoxcenters.eu/karta-bezpecnostnych-udajov/oznacovanie-balenie/

Ekotox webstránky pre pravidlá internetového predaja: https://ekotoxcenters.eu/pravidla-pre-internetovy-predaj/

Potrebujete poradiť? Dopytový kontaktný formulár: https://ekotoxcenters.eu/kontaktny-formular-ekotox/

—————————————————————————————————————————

EKOTOX CENTERS – konzultačná a poradenská skupina zameraná predovšetkým na právne požiadavky na trhu EÚ v prípade produktov (výrobkov), zmesí a chemických látok, hodnotenie nebezpečenstva a rizík. Pokrývame širokú škálu regulačných oblastí, aby sme našim zákazníkom pomohli splniť špecifické požiadavky na ich výrobky na trhu EÚ.

EKOTOX CENTERS:

Ekotox Hungary Kft., MAĎARSKO

CENTRUL EKOTOX S.R.L. RUMUNSKO

Centrum Ekototoxiclogiczne Sp. z o.o., POĽSKO

Ekotoxikologické centrum CZ s.r.o., ČESKÁ REPUBLIKA

ECOTOX CENTER UKRAJINA, Ekotox Center Ukraine LLC., UKRAJINA

Ekotoxikologické centrum Bratislava s.r.o., SLOVENSKO

Poradenská podpora EKOTOX CENTERS https://ekotoxcenters.eu/
Online konzultácie, školenia a webové semináre: https://ekotoxtraining.com/


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ee016700/presmerovanie/web/wp-includes/functions.php on line 5427