V rámci ukončených rokovaní bol dohodnutý obsah aktualizovaného nariadenia o detergentoch. Oficiálne zverejnenie obsahu sa plánuje na prelom rokov 2025/2026.
Nariadenie (ES) č. 648/2004 o detergentoch poskytuje harmonizovaný rámec pre uvádzanie detergentov a povrchovo aktívnych látok na trh a ich používanie v celej Európskej únii. V rámci prác na revízii nariadenia o detergentoch bol dohodnutý kompromisný text.
Najdôležitejšie oblasti nového obsahu nariadenia o detergentoch sú uvedené nižšie:
Dokumentácia o výrobku a oznámenia agentúre ECHA
Povinnosť predložiť list zložiek (IDS – Ingredient Data Sheet) elektronicky agentúre ECHA v jazyku, ktorému ľahko rozumejú určené vnútroštátne orgány, pre všetky detergenty a povrchovo aktívne látky používané spotrebiteľmi (vrátane tých, ktoré nie sú klasifikované ako nebezpečné).
Spis musí obsahovať: názov výrobku, UFI kód, zoznam všetkých úmyselne pridaných látok, šablónu etikety výrobku.
Doplnkový delegovaný akt určí formát, zoznam podrobných informácií alebo podmienky na aktualizáciu oznámenia.
Dávkovanie detergentov a prvky etikety
Zavedenie podrobných prvkov označovania dávkovania, nielen pre pracie prostriedky, ale aj pre čistiace prostriedky na povrchy pre spotrebiteľov.
Etiketa musí obsahovať: informácie o riedení; množstvo výrobku, ktoré možno aplikovať na povrch; ďalšie pokyny na obmedzenie nadmerného používania výrobku.
Uvádzanie merných jednotiek v: mililitroch, gramoch alebo počte jednotiek/kusov.
Označenie odmerky na dávkovanie v mililitroch alebo gramoch, ako aj pridanie trvalej informácie o zodpovedajúcom dávkovaní výrobku v závislosti od tvrdosti vody.
Označovanie a vyznačovanie
Etiketa musí obsahovať:
názov výrobku,
kontaktné údaje výrobcu,
návod na použitie výrobku,
obsah detergentu,
UFI kód,
zoznam konzervačných látok,
určenie zamýšľaného použitia výrobku, napr. výrobok len na profesionálne použitie.
Je prípustné použiť digitálne označovanie ako doplnkovú formu označenia, ktorá však nezbavuje povinnosti umiestniť povinné prvky na fyzickú etiketu.
Digitálny produktový pas
Pred uvedením výrobku na trh sa musí pripraviť digitálny produktový pas (DPP), ktorý obsahuje povinné informácie uvedené v prílohe VI, časť A, a môže obsahovať aj dodatočné informácie podľa prílohy VI, časť B, a oznámiť sa do Úniového registra, ktorý pridelí registračné číslo výrobku.
DPP musí byť prepojený s nosičom údajov, napr. QR kódom vytlačeným na etikete alebo obale výrobku alebo priloženým k dokumentácii, ak sa výrobok predáva vo veľkom.
DPP musí byť k dispozícii po dobu 10 rokov od dátumu posledného uvedenia výrobku na trh alebo ukončenia jeho predaja.
Vykonávací akt má obsahovať podrobné údaje o zavedení a špecifikácii DPP.
Biologická odbúrateľnosť povrchovo aktívnych látok
Musia spĺňať kritériá stanovené v prílohe I A.
Výrobky vo fólii (napr. kapsule na pranie) a výrobky s prídavkom organických látok ≥ 10 % vyššie uvedených látok musia spĺňať nové kritériá biologickej odbúrateľnosti, ktoré budú stanovené v delegovanom akte.
V odôvodnených prípadoch je možné požiadať o výnimku z kritérií biologickej odbúrateľnosti.
Obsah fosforu
Limity fosforu < 0,5 g pre detergenty pre spotrebiteľov a < 0,3 g pre automatické umývačky riadu.
Komisia plánuje pokračovať v hodnotení zníženia obsahu fosforu a rozšírení obmedzenia na ďalšie kategórie.
Výrobky na báze mikroorganizmov
Definovanie mikrobiologických čistiacich výrobkov a vypracovanie požiadaviek pre túto kategóriu výrobkov.
Zavedenie povinného hodnotenia rizika mikrobiologických výrobkov na základe metodiky vyvinutej v následnom delegovanom akte.
Zákaz testovania na zvieratách
Zavedenie všeobecného zákazu testovania detergentov na zvieratách v prospech nových metodík hodnotenia.
Umožnenie používania archívnych údajov získaných počas testov na zvieratách vykonaných pred nadobudnutím účinnosti nariadenia.
Dopĺňacie stanice
Poskytnutie fyzickej etikety a digitálne označeného nosiča údajov pre každé doplnené balenie.
Zavedenie opatrení na zníženie rizika.
Zavedenie úlohy splnomocneného zástupcu v EÚ
Prevádzkovateľ, ktorý chce uviesť výrobky na trh EÚ, musí určiť splnomocneného zástupcu v EÚ, ktorý bude konať v mene výrobcu.
Dovozcovia výrobkov z krajín mimo EÚ sa môžu automaticky stať zodpovednými osobami za výrobok a jeho súlad v rámci EÚ.
Dohodnutý text teraz prejde formálnym schvaľovacím postupom, takže v ňom ešte môžu nastať drobné zmeny. Oficiálne zverejnenie nariadenia o detergentocht v Úradnom vestníku EÚ sa plánuje na koniec roka 2025 alebo začiatok roka 2026, pričom dátum uplatňovania nových predpisov sa očakáva v polovici roka 2029. Zdroj: Newsletter AISE: https://aise.eu/ Webová stránka Ekotox:https://ekotoxcenters.eu/o-spolocnosti/ponukame/detergenty-a-povrchovo-aktivne-latky/
Európska komisia predstavila ďalší balík opatrení, ktorý zjednodušuje reguláciu v chemickom sektore. Zmeny sa týkajú chemickej regulácie v odvetviach kozmetiky a hnojív, ako aj spôsobu označovania, reklamy či predaja chemikálií.
Dňa 8. júla 2025 Európska komisia zverejnila šiesty Omnibus, nazvaný Európsky akčný plán pre chemický priemysel. Cieľom tohto balíka je znížiť byrokraciu, obmedziť náklady priemyslu, investovať do udržateľného rozvoja a podporiť rast globálnej konkurencieschopnosti.
Hlavné ciele zjednodušovacieho konceptu zahŕňajú:
vytvorenie „Aliancie pre kritické chemikálie“ na monitorovanie dodávateľského reťazca kritických surovín
rozšírenie monitoringu dovozu chemikálií
zníženie nákladov na energiu prostredníctvom investícií do vodíka a recyklácie
implementáciu cirkulárnej ekonomiky a zvýšenie recyklácie surovín
povolenie používania látok PFAS v strategických odvetviach
Konkrétne zmeny v chemickom odvetví uvedené v šiestom Omnibus:
1. Zmeny v Nařízení CLP:
digitalizácia informácií zavedením „digitálneho kontaktu“
zjednodušenia označovania – zrušenie minimálnej veľkosti písma a pravidiel formátovania, ponechanie povinnosti aktualizovať etiketu „bez zbytočného odkladu“, zjednodušenia pre malé balenia
reklama na výrobky musí obsahovať vetu „Vždy si pred použitím prečítajte etiketu a informácie o výrobku“, namiesto kompletného zoznamu rizík podľa CLP
zavedenie prechodného obdobia pre označovanie nebezpečných výrobkov vyrobených pred účinnosťou nového právneho aktu v popise online predaja
2. Zmeny v Regulácii o kozmetických výrobkoch:
povolenie používania látok klasifikovaných ako CMR v kozmetike po podaní žiadosti o výnimku, ak sú splnené určité podmienky
3. Zmeny v Regulácii o hnojivách:
digitalizácia informácií zavedením „digitálneho kontaktu“
zavedenie digitálneho vyhlásenia o zhode a príslušného referenčného odkazu pripojeného k výrobku, ktorý umožňuje jednoduchý prístup k digitálnemu vyhláseniu o zhode a obsiahnutým informáciám, v formáte podľa Smernice (EÚ) 2019/1024
uchovávanie všetkých informácií potvrdzujúcich zhodu výrobku v digitálnej podobe, v jazyku, ktorý je ľahko zrozumiteľný pre inšpektorát
Navrhovaný balík Omnibus vyvoláva isté obavy o zachovanie primeranej úrovne ochrany zdravia spotrebiteľov a starostlivosti o životné prostredie. Napriek tomu predstavuje výraznú úľavu pre podnikateľov a prispieva k zmierneniu poklesu konkurencieschopnosti chemických výrobkov EÚ.
Navrhovaný súhrnný balík vyvoláva určité pochybnosti o zachovaní bezpečnosti a zdravia spotrebiteľov na primeranej úrovni, ako aj o starostlivosti o životné prostredie. Environmentálni aktivisti varujú, že zjednodušenie pravidiel by mohlo podkopať dlhoročný pokrok v oblasti zdravia a ochrany životného prostredia. Okrem toho uviedli, že Európska komisia podľahne tlaku priemyslu a stavia sa na stranu podnikateľov, nie spotrebiteľov.
Zástancovia zjednodušenia tvrdia, že navrhovaný plán nie je len politikou v oblasti chemikálií, ale skutočnou podporou priemyslu, ktorý je už tak dlho alarmujúci. Upozorňujú na problémy s udržaním konkurencieschopnosti na svetovom trhu v dôsledku príliš vysokej regulačnej záťaže. Zástancovia uvádzajú príklad poklesu významu chemického priemyslu v Európe takmer o polovicu za posledných 20 rokov, ako aj zatvorenia mnohých chemických závodov a premiestnenia výroby mimo Európskej únie.
Názory sú rozdelené a navrhované dokumenty sú len návrhom predloženým Európskou komisiou. Aby mohli byť oficiálne implementované, musia prejsť celým legislatívnym postupom so schválením Radou EÚ a Európskym parlamentom.
Odpovede Komisie na otázky:
Prečo zaviesť zjednodušujúci balík do nedávno aktualizovaných pravidiel (napr. CLP)?
Pretože chemikálie sú pre hospodárstvo EÚ kľúčové a chemický priemysel čelí vysokým nákladom na energiu, nekalej hospodárskej súťaži a slabému dopytu. Veľké spoločnosti zatvárajú a presúvajú svoju výrobu mimo Európskej únie. Cieľom balíka zjednodušenia je pomôcť chemickému odvetviu zotaviť sa a zvýšiť výrobu chemikálií, ako aj znížiť byrokraciu s cieľom znížiť náklady.
Zavedie Komisia okrem zjednodušenia právnych predpisov aj ďalšie opatrenia pre chemický priemysel?
Dovozné činnosti sa posilnia vytvorením pracovnej skupiny pre dohľad nad dovozom. Presadzovanie právnych predpisov o chemikáliách bude prioritou. Činnosti sa zamerajú najmä na online predaj prostredníctvom online platforiem a predaj výrobkov prostredníctvom neregulovaných sprostredkovateľov. Účelom inšpekcie je znížiť právne medzery a odstrániť dovážané výrobky, ktoré nie sú v súlade s predpismi.
Okrem toho sa s cieľom zabezpečiť prístup ku kritickým surovinám zriadi „Aliancia pre kritické chemikálie“ s cieľom identifikovať kritické chemikálie, vytvoriť spoločnú nákupnú základňu pre kritické chemikálie a diverzifikovať zdroje dodávateľov kritických surovín.
Komisia má v úmysle zamerať sa na recykláciu chemikálií, najmä na recykláciu plastov, a vypracovať metódy výpočtu, kontroly a nahlasovania obsahu plastov v jednorazových fľašiach.
Európska chemická agentúra prejde reformou a bude mať väčšiu flexibilitu, aby mohla rýchlejšie poskytovať vedecké poradenstvo a objasňovať pravidlá týkajúce sa chemikálií pre priemysel.
Spoločnosti, ktoré žiadajú o obnovenie schválenia účinných látok podľa Biocidal Product Regulation, môžu od 1. júla 2026 podávať žiadosti výhradne vo formáte IUCLID. Podnikatelia musia zabezpečiť prípravu dokumentácie v požadovanom formáte.
Podľa článku 79 nariadenia (EÚ) č. 528/2012, ktoré upravuje uvádzanie biocídnych výrobkov na trh a ich používanie, musia byť žiadosti o schválenie účinnej látky pre biocídne výrobky predkladané vo formáte International Uniform Chemical Information Database (IUCLID). Napriek tomuto ustanoveniu sa v praxi pri látkach hodnotených v Revidenčnom programe používali aj iné formáty.
Aby sa zabezpečila zhoda s formátom IUCLID aj s ustanoveniami nariadenia (EÚ) 528/2012, ECHA oznámila, že od 1. júla 2026 musia byť všetky žiadosti o obnovenie schválenia účinnej látky pre biocídne výrobky podané vo formáte IUCLID.
Čo to znamená pre podnikateľov?
Všetky údaje vrátane tých z pôvodnej žiadosti o registráciu účinnej látky musí byť spracované a predložené vo formáte IUCLID.
*Ekotox Centers poskytuje služby prípravy dossié pre účinné látky a biocídne produkty vo formáte IUCLID.
Európska komisia pridala 2 nové látky do prílohy XVII nariadenia REACH. Od 23.12.2026 musia prevádzkovatelia, ktorí chcú tieto látky používať, dodržiavať podmienky uvedené v prílohe.
V júni 2025 Európska komisia zverejnila NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2025/1090 z 2. júna 2025, ktorým sa mení príloha XVII k nariadeniu (ES) č. 1907/2006 Európskeho parlamentu a Rady, pokiaľ ide o N,N-dimetylacetamid (DMAC) a 1-etylpyrrolidín-2-ón (NEP).
Týmto nariadením sa do prílohy XVII nariadenia REACH dopĺňajú položky 80 a 81, ktoré upravujú obmedzenia výroby, uvádzania na trh a používania určitých nebezpečných látok, zmesí a výrobkov.
To znamená, že tí, ktorí chcú tieto látky používať v EÚ, musia dodržiavať obmedzenia uvedené v prílohe XVII nariadenia REACH.
Po 23. decembri 2026 bude ich výroba a používanie (ako látok alebo zložiek zmesí s koncentráciou > 0,3 %) zakázané, pokiaľ výrobcovia a následní užívatelia nezavedú primerané opatrenia na riadenie rizík, ktoré zabezpečia expozíciu pracovníkov pod nasledovnými DNEL hodnotami (odvodené hladiny bez účinku):
Európska komisia prijala 20. júna delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2025/1222 z 2. apríla 2025, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008, pokiaľ ide o harmonizovanú klasifikáciu a označovanie určitých látok.
Dodávatelia však môžu látky a zmesi klasifikovať, označovať a baliť v súlade s nariadením (ES) č. 1272/2008 zmeneným týmto nariadením odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto nariadenia.
Zhrnutie
– 22 nových záznamov s indexovým číslom (α,α‘-propylenedinitrilodi-o-krezol, ozón, oxid didusíka, chróman bárnatý, 2-bróm-2-(brómmetyl)pentándinitril; [DBDCB], tetrahydrofurfurylmetakrylát, trimetylfosfát, fluóretylén a iné.)
– Nahradí sa 10 existujúcich záznamov indexových čísel.
Agentúra ECHA doplnila do zoznamu kandidátskych látok tri nebezpečné chemikálie
Zoznam kandidátskych látok vzbudzujúcich veľmi veľké obavy (SVHC) v súčasnosti obsahuje 250 položiek pre chemikálie, ktoré môžu poškodiť ľudí alebo životné prostredie. Spoločnosti sú zodpovedné za riadenie rizík týchto chemikálií a poskytovanie informácií zákazníkom a spotrebiteľom o ich bezpečnom používaní.
Príspevky pridané do zoznamu kandidátskych látok 25. júna 2025:
Európska komisia navrhuje, aby sa návrh smernice o environmentálnych tvrdeniach (Green Claims Directive) stiahol z legislatívneho trialógu. Hlavní vyjednávači však plánujú pokračovať v rokovaniach s nádejou na úspešné dokončenie a prijatie smernice. Zatiaľ nie je jasné, či bude rozhodnutie o stiahnutí návrhu oficiálne prijaté, no už teraz spôsobuje zmätok.
Po vyhlásení Európskej zelenej dohody (European Green Deal) bola uskutočnená štúdia, ktorá ukázala, že viac ako polovica ekologických tvrdení v EÚ je zavádzajúcich a až 40 % tvrdení nemá žiadne podloženie. V súvislosti s výsledkami bol v marci 2023 predložený návrh na zjednotenie pravidiel týkajúcich sa environmentálnych tvrdení a tzv. zeleného marketingu. Návrh obsahoval zavedenie minimálnych požiadaviek pre spoločnosti a podnikateľov v oblasti: odôvodnenia, komunikácie a overovania environmentálnych tvrdení. Subjekty mali byť zároveň povinné zabezpečiť ich dôveryhodnosť prostredníctvom dokumentácie a nezávislého overovania.
Cieľom návrhu smernice bolo bojovať proti nekalým marketingovým praktikám označovaným ako „greenwashing“ – teda nepravdivým alebo zavádzajúcim ekologickým tvrdeniam – a to prostredníctvom ich dokumentovania a overovania, ako aj zvyšovaním transparentnosti vo vzťahu ku zákazníkom a ochranou spotrebiteľov pred environmentálnym zavádzaním.
Pred začiatkom samotných rokovaní Komisia dostala žiadosť, aby návrh smernice prehodnotila a stiahla ho, nakoľko predstavuje nadmernú administratívnu záťaž pre podnikateľov a je v rozpore so snahou o zjednodušenie pravidiel a zvýšenie konkurencieschopnosti európskych firiem. V piatok 20. júna 2025 hovorca Európskej komisie oznámil, že „za súčasnej situácie Komisia skutočne plánuje návrh smernice stiahnuť“. Komisia nepotvrdila, či bude pokračovať v rokovaniach s Európskym parlamentom a členskými štátmi EÚ, no počas trialógu doplnila, že „Európsky parlament nepožiadal o ukončenie rokovaní a bude informovať o ďalších krokoch“.
S napätím teda očakávame ďalšie informácie týkajúce sa smernice o environmentálnych tvrdeniach.
Výbor pre presadzovanie práva (Enforcement Forum) stanovil plány EÚ na kontrolu chemikálií. Na júnovom zasadnutí sa dohodlo, že budúce inšpekcie v rámci projektu REF-15 sa zamerajú na bezpečnosť pracovníkov. Výbor sa taktiež dohodol, že ďalší pilotný projekt sa zameria na vývoz nebezpečných látok (PIC) z EÚ.
V dňoch 10. – 12. júna 2025 sa konalo zasadnutie Výboru pre presadzovanie práva agentúry ECHA, ktorý je zodpovedný za koordináciu presadzovania nariadení REACH, CLP, PIC, POP a biocídnych výrobkov. Na zasadnutí bol schválený ďalší návrh, ktorý stanovuje program kontroly chemikálií, ich používania a tiež vývozu z EÚ do tretích krajín.
Bezpečnosť pri práci
Projekt REF-15 predpokladá prepojenie požiadaviek nariadení REACH a CLP s predpismi v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci. Inšpekcie sa zamerajú najmä na priemyselné a výrobné podniky, ale nebudú obmedzené len na ne. Inšpekcie sa uskutočnia v rokoch 2027–2028.
V rámci bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci budú inšpektori overovať najmä tieto oblasti:
uplatňovanie zásad bezpečného používania látok, uvedených v karte bezpečnostných údajov (KBÚ)
zavedenie vhodných opatrení na riadenie rizík na pracovisku
autorizácia látok podľa REACH a splnenie podmienok ich použitia
reštrikcie látok podľa REACH a dodržiavanie špeciálnych podmienok pri ich použití na pracovisku
Vývoz chemikálií
V roku 2026 sa budú taktiež kontrolovať podmienky súladu s nariadením EÚ č. 649/2012 o vývoze a dovoze nebezpečných chemikálií, vrátane:
Vyvážajú sa z EÚ zakázané chemické látky?
Je vývoz oznamovaný v súlade s požiadavkami PIC nariadenia?
Bol vývoz schválený partnermi mimo EÚ?
PONUKA EKOTOX
Ak sa chcete pripraviť na plánované kontroly, ponúkame vám audit spoločnosti, v rámci ktorého:
pripravíme zoznam nebezpečných látok a zmesí,
preveríme látky podliehajúce obmedzeniam alebo autorizáciám podľa REACH,
posúdime potrebu registrácie látok v zmysle REACH,
skontrolujeme súlad kariet bezpečnostných údajov (KBÚ),
preveríme správnosť klasifikácie a označovania chemikálií v spoločnosti,
určíme úlohu vašej spoločnosti v dodávateľskom reťazci,
a skontrolujeme ďalšie oblasti podľa individuálnych potrieb vašej firmy.
Neváhajte nás kontaktovať pre viac informácií o audite.
Európska komisia usporiadala stretnutie o zjednodušení nariadenia CLP s cieľom znížiť administratívnu záťaž pre podniky, najmä malé a stredné podniky (MSP). Diskutovalo sa o zmenách označovania, digitalizácii, zjednodušení reklamy a oznamovacích procesov. Pripomienky, ktoré boli predložené, budú použité pri príprave správy pre ďalšie rozhodovanie.
V rámci balíka na zjednodušenie predpisov EÚ (tzv. balík Omnibus) podniká Európska komisia kroky aj v chemickom sektore, ktoré majú za cieľ znížiť regulačné zaťaženie podnikov a administratív. Opatrenia na zjednodušenie majú byť prospešné najmä pre malé a stredné podniky (MSP) tým, že im znížia náklady na dodržiavanie predpisov.
Dňa 16. mája 2025 Európska komisia zorganizovala stretnutie, na ktorom sa diskutovalo o možnom zjednodušení požiadaviek vyplývajúcich z nového nariadenia CLP [nariadenie (ES) č. 1272/2008 Európskeho parlamentu a Rady z 16. decembra 2008 o klasifikácii, označovaní a balení látok a zmesí]. Komisia pozvala zástupcov priemyslu, mimovládne organizácie a všetky zainteresované strany, aby predložili svoje pripomienky a návrhy na zjednodušenie nariadenia CLP.
Účastníci stretnutia otvorili nasledujúce témy:
Nový formát označovania – bolo poukázané na to, že požiadavky na veľkosť písma a povinný priestor sú ťažko splniteľné pri obmedzených rozmeroch etikety alebo balenia. Tieto požiadavky prinášajú dodatočné náklady na tvorbu drahších etikiet, väčších obalov, a tým aj na vznik väčšieho množstva odpadu.
Digitalizácia informácií – niektorí účastníci podporili nahradenie informácií na etiketách QR kódmi. Diskutovalo sa aj o rozšírení právneho základu pre digitálne označovanie.
Zjednodušenie informácií pre profesionálne výrobky – bolo uvedené, že väčšina potrebných informácií je obsiahnutá v kartách bezpečnostných údajov, ktoré sú dostupné profesionálnym používateľom.
Informácie v reklamných a marketingových materiáloch – poukázalo sa na ťažkosti so začlenením všetkých informácií o nebezpečenstve do marketingových materiálov a na riziko zahltenia spotrebiteľa nadmerným množstvom údajov. Bol navrhnutý všeobecný výrok: „Vždy dodržiavajte pokyny a informácie uvedené na etikete produktu.“
Spresnenie kľúčových definícií – najmä „uvedenie na trh“ a „sprístupnenie na trhu“.
Zlepšenie oznamovacích procesov – boli riešené témy oznamovania na toxikologické centrá (PCN) a harmonizovaného procesu klasifikácie a označovania (CLH).
Opatrnosť pri klasifikácii zmesí – bolo poukázané na to, že odborný posudok a závažnosť dôkazov môžu viesť k neprimeranej klasifikácii.
Úroveň bezpečnosti – bolo zdôraznené, že zjednodušenia nesmú znížiť úroveň ochrany spotrebiteľov a zamestnancov.
Pozastavenie času povinnej implementácie nových ustanovení nariadenia (EÚ) 2024/2865.
Po stretnutí bola vyzvaná verejnosť, aby do konca mája predložila písomné pripomienky. Európska komisia následne pripraví správu, ktorá bude základom pre ďalšie politické rozhodnutia.
Aktuálne vydanie EkotoxInfo noviniek Prinášame dôležité informácie o právnych predpisoch EÚ týkajúcich sa chemických látok, výrobkov a nakladaní s chemikáliami:
„Chemický manažment – Konferencia REACH 2025“ sa uskutoční v dňoch 22. – 23. septembra 2025 v Katoviciach, Poľsko.
Program:
Revízia nariadenia o detergentoch
REACH 2.0
Nové nariadenie CLP v EÚ
Ukrajina: REACH a CLP
Nová colná reforma
Bezpečnosť výrobkov a bezpečné používanie chemikálií
„Chemický manažment – Konferencia REACH 2025“
Katovice, Poľsko | 22. – 23. september 2025
Ekotox Centers v spolupráci spartnerom DUCC Vás srdečne pozývajú na Konferenciu REACH 2025, ktorá sa uskutoční v Poľsku v dňoch 22. – 23. septembra 2025.
Konferencia REACH je podujatie, ktoré každoročne spája zástupcov podnikateľskej sféry, priemyselných združení, inštitúcií, inšpekcií, akademickej obce a mimovládnych organizácií. Predstavuje výnimočnú príležitosť diskutovať, zdieľať poznatky a pohľady na problematiku riadenia chemikálií v čoraz prísnejšom regulačnom prostredí.
Témy tohtoročnej konferencie:
Revízia nariadenia REACH 2.0
Nové požiadavky a aktualizácia nariadenia CLP
Revízia nariadenia o detergentoch
Nová legislatíva na Ukrajine – REACH a CLP
Všeobecná bezpečnosť výrobkov – GPSR
Reformy v oblasti colných predpisov
a ďalšie témy súvisiace s chemickým manažmentom a bezpečnosťou.
Viac informácií spolu s registračným formulárom nájdete na našej webovej stránke:
predpisy pre čistiace prostriedky na báze mikroorganizmov,
zmeny v limitoch obsahu fosforu,
zavedenie digitálneho pasu produktu,
zmeny v dávkovaní výrobkov,
povinnosť oznamovať všetky detergentové výrobky do systému PCN,
vymenovanie výhradného zástupcu (Only Representative) v EÚ.
Na konferencii REACH 2025 budeme diskutovať o zverejnenom obsahu revidovaného nariadenia o detergentoch, o tom, ako tieto zmeny ovplyvnia detergentové výrobky, a tiež o nových povinnostiach pre podnikateľské subjekty.
REACH 2.0
V súčasnosti prebiehajú práce na revízii nariadenia REACH 2.0. Predpokladané ukončenie procesu je naplánované na záver roka 2025. Návrhy obsahu legislatívneho aktu by však mali byť zverejnené už v septembri tohto roka. Očakáva sa, že revízia prinesie:
zavedenie tzv. MAF faktoru (Mixture Allocation Factor),
povinnosť registrácie polymérov nad 1 tonu ročne,
zavedenie pravidiel pre zoskupovanie látok,
zmeny v kartách bezpečnostných údajov,
povinnosť poskytovať informácie o látkach SVHC vo výrobkoch,
úpravy procesu autorizácie a obmedzovania látok.
Počas konferencie REACH 2025 naši odborníci predstavia navrhované zmeny a budú diskutovať o ich dopadoch na chemický priemysel.
Nové nariadenie CLP v EÚ
Počas konferencie REACH 2025 zhrnieme najnovšie zmeny a povinnosti vyplývajúce z aktualizácie nariadenia CLP, vrátane:
nového formátu etikiet,
pravidiel pre predaj na diaľku a reklamu výrobkov,
zavedenia nových tried nebezpečnosti podľa CLP,
všeobecných povinností a zodpovednosti distribútorov.
Ukrajinský chemický zákon: REACH a CLP
V súvislosti so zavedením nového chemického zákona na Ukrajine majú všetky subjekty uvádzajúce látky a výrobky na ukrajinský trh nové povinnosti. Počas konferencie REACH 2025 predstavíme túto legislatívu, prediskutujeme nové povinnosti pre európskych podnikateľov pôsobiacich na Ukrajine a pozrieme sa na systém notifikácie látok a zmesí vrátane jeho aktuálneho stavu.
Nová colná reforma
Zástupca colného úradu predstaví nový regulačný program týkajúci sa reformy colných predpisov a posilnenia kontroly chemického tovaru na hraniciach.
Bezpečnosť výrobkov a bezpečné používanie chemikálií
Zástupcovia kontrolných orgánov z rôznych krajín Európskej únie budú hovoriť o bezpečnosti chemických výrobkov a otvoria aj otázky súvisiace s nariadením o všeobecnej bezpečnosti výrobkov (GPSR).
Znie to zaujímavo? Pripojte sa ku konferencii REACH 2025 a získajte aktuálne informácie o nadchádzajúcich regulačných zmenách. Zostaňte v obraze, pripravte svoju firmu na splnenie nových požiadaviek a získajte náskok pred konkurenciou. Stretnite sa s predstaviteľmi regulačných orgánov, položte im svoje otázky, zapojte sa do diskusií a nadviažte kontakty s odborníkmi z chemického priemyslu.
Na podujatí sa môžete zúčastniť osobne alebo prostredníctvom online pripojenia.
Európska chemická agentúra predkladá návrh na celoeurópske obmedzenie určitých látok šesťmocného chrómu Cr(VI). Cieľom je znížiť škodlivé účinky týchto karcinogénnych chemikálií pre pracovníkov aj verejnosť.
Helsinky 29. apríla 2025 – Agentúra ECHA na žiadosť Európskej komisie posúdila riziká, ktoré predstavujú určité látky Cr(VI) pre pracovníkov a verejnosť, ako aj sociálno-ekonomické vplyvy potenciálnych obmedzení.
Agentúra dospela k záveru, že celoeurópske obmedzenie je opodstatnené, pretože látky Cr(VI) patria medzi najúčinnejšie karcinogény na pracovisku a predstavujú vážne riziko pre zdravie pracovníkov. Ľudia žijúci v blízkosti priemyselných areálov, ktoré uvoľňujú tieto látky do životného prostredia, sú tiež ohrození rakovinou pľúc a čriev.
Agentúra ECHA navrhuje zaviesť zákaz látok Cr(VI) s výnimkou týchto kategórií použitia, keď spĺňajú stanovené limity pre expozíciu pracovníkov a emisie do životného prostredia:
Formulácia zmesí
Galvanické pokovovanie na plastovom substráte
Galvanické pokovovanie na kovovom podklade
Použitie základných náterov a iných suspenzií
Iná povrchová úprava
Funkčné prísady/procesné pomôcky
Zlúčeniny chrómu(VI) sú známe karcinogény a predstavujú vážne riziko pre zdravie dýchacích ciest, pokožky a vnútorných orgánov, najmä na pracoviskách s dlhodobou expozíciou.
Vplyv na priemysel
Tieto navrhované obmedzenia výrazne ovplyvnia odvetvia, ako sú:
Metalurgia a povrchová úprava: Použitie pri galvanickom pokovovaní a povrchovej úprave kovov.
Farby a pigmenty: Použitie ako pigmentové zložky v náteroch.
Letectvo a automobilový priemysel: Použitie pri výrobe dielov a ochrane proti korózii.
Spoločnosti používajúce chróm(VI) by mali začať prehodnocovať svoje dodávateľské reťazce a identifikovať bezpečnejšie alternatívy.
Táto webová stránka používa cookies. Používame technológie, ako sú súbory cookies, aby sme mohli prispôsobiť obsah a reklamy, poskytovať funkcie sociálnych médií a analyzovať návštevnosť na webe. Informácie o Vašom používaní webu taktiež zdieľame so spoločnosťami Google a Facebook. Potvrdením súhlasíte s použitím týchto súborov. Pre vypnutie niektorých typov cookies skontrolujte nastavenia Vášho prehliadača.
Automated page speed optimizations for fast site performance