Európska komisia predstavila ďalší balík opatrení, ktorý zjednodušuje reguláciu v chemickom sektore. Zmeny sa týkajú chemickej regulácie v odvetviach kozmetiky a hnojív, ako aj spôsobu označovania, reklamy či predaja chemikálií.
Dňa 8. júla 2025 Európska komisia zverejnila šiesty Omnibus, nazvaný Európsky akčný plán pre chemický priemysel. Cieľom tohto balíka je znížiť byrokraciu, obmedziť náklady priemyslu, investovať do udržateľného rozvoja a podporiť rast globálnej konkurencieschopnosti.
Hlavné ciele zjednodušovacieho konceptu zahŕňajú:
- vytvorenie „Aliancie pre kritické chemikálie“ na monitorovanie dodávateľského reťazca kritických surovín
- rozšírenie monitoringu dovozu chemikálií
- zníženie nákladov na energiu prostredníctvom investícií do vodíka a recyklácie
- implementáciu cirkulárnej ekonomiky a zvýšenie recyklácie surovín
- povolenie používania látok PFAS v strategických odvetviach
Konkrétne zmeny v chemickom odvetví uvedené v šiestom Omnibus:
1. Zmeny v Nařízení CLP:
- digitalizácia informácií zavedením „digitálneho kontaktu“
- zjednodušenia označovania – zrušenie minimálnej veľkosti písma a pravidiel formátovania, ponechanie povinnosti aktualizovať etiketu „bez zbytočného odkladu“, zjednodušenia pre malé balenia
- reklama na výrobky musí obsahovať vetu „Vždy si pred použitím prečítajte etiketu a informácie o výrobku“, namiesto kompletného zoznamu rizík podľa CLP
- zavedenie prechodného obdobia pre označovanie nebezpečných výrobkov vyrobených pred účinnosťou nového právneho aktu v popise online predaja
2. Zmeny v Regulácii o kozmetických výrobkoch:
- povolenie používania látok klasifikovaných ako CMR v kozmetike po podaní žiadosti o výnimku, ak sú splnené určité podmienky
3. Zmeny v Regulácii o hnojivách:
- digitalizácia informácií zavedením „digitálneho kontaktu“
- zavedenie digitálneho vyhlásenia o zhode a príslušného referenčného odkazu pripojeného k výrobku, ktorý umožňuje jednoduchý prístup k digitálnemu vyhláseniu o zhode a obsiahnutým informáciám, v formáte podľa Smernice (EÚ) 2019/1024
- uchovávanie všetkých informácií potvrdzujúcich zhodu výrobku v digitálnej podobe, v jazyku, ktorý je ľahko zrozumiteľný pre inšpektorát
Navrhovaný balík Omnibus vyvoláva isté obavy o zachovanie primeranej úrovne ochrany zdravia spotrebiteľov a starostlivosti o životné prostredie. Napriek tomu predstavuje výraznú úľavu pre podnikateľov a prispieva k zmierneniu poklesu konkurencieschopnosti chemických výrobkov EÚ.
Zdroj: EU publikácia – Simplification of certain requirements and procedures for chemical products
Obavy súvisiace s navrhovaným zjednodušením
Navrhovaný súhrnný balík vyvoláva určité pochybnosti o zachovaní bezpečnosti a zdravia spotrebiteľov na primeranej úrovni, ako aj o starostlivosti o životné prostredie. Environmentálni aktivisti varujú, že zjednodušenie pravidiel by mohlo podkopať dlhoročný pokrok v oblasti zdravia a ochrany životného prostredia. Okrem toho uviedli, že Európska komisia podľahne tlaku priemyslu a stavia sa na stranu podnikateľov, nie spotrebiteľov.
Zástancovia zjednodušenia tvrdia, že navrhovaný plán nie je len politikou v oblasti chemikálií, ale skutočnou podporou priemyslu, ktorý je už tak dlho alarmujúci. Upozorňujú na problémy s udržaním konkurencieschopnosti na svetovom trhu v dôsledku príliš vysokej regulačnej záťaže. Zástancovia uvádzajú príklad poklesu významu chemického priemyslu v Európe takmer o polovicu za posledných 20 rokov, ako aj zatvorenia mnohých chemických závodov a premiestnenia výroby mimo Európskej únie.
Názory sú rozdelené a navrhované dokumenty sú len návrhom predloženým Európskou komisiou. Aby mohli byť oficiálne implementované, musia prejsť celým legislatívnym postupom so schválením Radou EÚ a Európskym parlamentom.
Odpovede Komisie na otázky:
Prečo zaviesť zjednodušujúci balík do nedávno aktualizovaných pravidiel (napr. CLP)?
- Pretože chemikálie sú pre hospodárstvo EÚ kľúčové a chemický priemysel čelí vysokým nákladom na energiu, nekalej hospodárskej súťaži a slabému dopytu. Veľké spoločnosti zatvárajú a presúvajú svoju výrobu mimo Európskej únie. Cieľom balíka zjednodušenia je pomôcť chemickému odvetviu zotaviť sa a zvýšiť výrobu chemikálií, ako aj znížiť byrokraciu s cieľom znížiť náklady.
Zavedie Komisia okrem zjednodušenia právnych predpisov aj ďalšie opatrenia pre chemický priemysel?
- Dovozné činnosti sa posilnia vytvorením pracovnej skupiny pre dohľad nad dovozom. Presadzovanie právnych predpisov o chemikáliách bude prioritou. Činnosti sa zamerajú najmä na online predaj prostredníctvom online platforiem a predaj výrobkov prostredníctvom neregulovaných sprostredkovateľov. Účelom inšpekcie je znížiť právne medzery a odstrániť dovážané výrobky, ktoré nie sú v súlade s predpismi.
- Okrem toho sa s cieľom zabezpečiť prístup ku kritickým surovinám zriadi „Aliancia pre kritické chemikálie“ s cieľom identifikovať kritické chemikálie, vytvoriť spoločnú nákupnú základňu pre kritické chemikálie a diverzifikovať zdroje dodávateľov kritických surovín.
- Komisia má v úmysle zamerať sa na recykláciu chemikálií, najmä na recykláciu plastov, a vypracovať metódy výpočtu, kontroly a nahlasovania obsahu plastov v jednorazových fľašiach.
- Európska chemická agentúra prejde reformou a bude mať väčšiu flexibilitu, aby mohla rýchlejšie poskytovať vedecké poradenstvo a objasňovať pravidlá týkajúce sa chemikálií pre priemysel.
Zdroj: qanda-25-1759_en.pdf
Ekotox – https://ekotoxcenters.eu/