Nariadením Komisie (EÚ) 2025/351 sa mení niekoľko existujúcich nariadení EÚ týkajúcich sa materiálov pre kontakt s potravinami, vrátane Nariadenia (EÚ) č. 10/2011 o plastových materiáloch a Nariadenia (EÚ) č. 2022/1616 o recyklovaných plastoch. Zmeny zasahujú aj do nariadenia (ES) č. 2023/2006 o o správnych výrobných postupoch materiálov a predmetov určených na styk s potravinami, s dôrazom na recyklované plasty a kontrolu kvality počas výrobe.
Požiadavky na čistotu
Látky používané pri výrobe plastov musia spĺňať vysoké normy čistoty. Musia zodpovedať svojej identite, obsahovať len minimum neúmyselne pridaných látok (NIAS, z angl. non-intentionally added substances) a musia prejsť hodnotením rizík. Zložky plastov musia buď spĺňať špecifikácie či obmedzenia alebo prejsť toxikologickým hodnotením, alebo je nutné zabezpečiť, aby neboli prekročené migračné limity. Dokumentácia potvrdzujúca čistotu musí byť k dispozícii príslušným kontrolným orgánom.
Látky prírodného pôvodu, ako sú UVCB materiály (látky neznámeho alebo variabilného zloženia, komplexné reakčné produkty alebo biologické materiály), sa môžu používať v ich pôvodnej forme za predpokladu, že neobsahujú látky, ktoré nezodpovedajú ich totožnosti určenej daným názvom.
Biocídne zložky
Aktívne látky, používané v biocídnych výrobkoch povolené podľa nariadenia (EÚ) č. 528/2012 pre typ výrobku 4 (PT4 – výrobky pre oblasť potravín a krmív) sa môžu používať ako prídavné látky v plastových materiáloch určených na styk s potravinami na základe výnimky zo zoznamu povolených látok Únie.
Recyklované plasty a opakované použitie
Recyklované plasty sa môžu používať v materiáloch prichádzajúcich do kontaktu s potravinami, ak spĺňajú prísne podmienky vrátane riadneho zberu a dodržiavania migračných limitov. V prípade materiálov určených na opakovaný kontakt s potravinami musí ich dizajn zabrániť zvýšenej migrácii v priebehu času.
Nové požiadavky na označovanie
Nariadenie zavádza aj nové pravidlá označovania vrátane pokynov na zabránenie znehodnoteniu a nesprávnemu použitiu výrobkov na opakované použitie. Okrem toho musia materiály, ktoré zatiaľ neprichádzajú do styku s potravinami, obsahovať pokyny na použitie s podrobnými obmedzeniami týkajúcimi sa druhov potravín, času kontaktu, teploty alebo podmienok ohrevu. Vnútroštátne právne predpisy môžu stanoviť migračné limity pre materiály, na ktoré sa toto nariadenie nevzťahuje.
https://ekotoxcenters.eu/materialy-v-styku-s-potravinami/
https://ekotoxcenters.eu/biocidy/
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX:32025R0351