Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the megamenu-pro domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ee016700/presmerovanie/web/wp-includes/functions.php on line 6121

Notice: _load_textdomain_just_in_time bola volaná nesprávne. Načítanie prekladu pre doménu interface bolo spustené príliš skoro. Toto je zvyčajne indikátor toho, že nejaký kód v plugine alebo téme sa vykonáva príliš skoro. Preklady by sa mali načítať pri akcii init alebo neskôr. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 6.7.0.) in /home/ee016700/presmerovanie/web/wp-includes/functions.php on line 6121
CLP klasifikácia látok

Klasifikácia látok EU CLP

Klasifikácia chemických látok (nariadenie CLP EÚ)

Základnou zásadou, na ktorej je založené nariadenie o klasifikácii, označovaní a balení (CLP), je samoklasifikácia látky výrobcom, dovozcom alebo následným užívateľom.

KLASIFIKÁCIA je založená na nebezpečných vlastnostiach látky, a nie na pravdepodobnosti expozície alebo hodnotení rizika. Cieľom samoklasifikácie je určiť, či chemická látka predstavuje fyzikálne, zdravotné a environmentálne nebezpečenstvo, a primerane informovať o týchto nebezpečenstvách v dodávateľskom reťazci prostredníctvom označovania pri uvádzaní výrobku na trh bez ohľadu na množstvo vyrobenej látky.

Harmonizovaná klasifikácia EU CLP

V prípade nebezpečenstiev, ktoré vzbudzujú veľké obavy (karcinogenicita, mutagenicita, toxicita poškodzujúca reprodukciu (CMR) a respiračné senzibilizátory), a vyplývajúcich z iných látok v závislosti od konkrétneho prípadu by klasifikácia a označovanie mali byť harmonizované v rámci celej EU s cieľom zabezpečiť primeraný manažment rizík. To sa vykonáva prostredníctvom harmonizovanej klasifikácie a označovania (CLH).

Harmonizované klasifikácie sú uvedené v prílohe VI k nariadeniu CLP a musia ich používať všetci výrobcovia, dovozcovia a následní užívatelia týchto látok a zmesí obsahujúcich tieto látky.

Samoklasifikácia

Podľa nariadenia CLP látku musí klasifikovať „samoklasifikáciou“, ak pre ňu neexistuje harmonizovaná klasifikácia v prílohe VI k nariadeniu CLP a ak má nebezpečné vlastnosti. V prípade látky, ktorá už má harmonizovanú klasifikáciu (záznam v prílohe VI k nariadeniu CLP), je harmonizovaná klasifikácia nebezpečnosti právne záväzná pre triedy nebezpečnosti a rozlíšenia, na ktoré sa vzťahuje položka. Triedy nebezpečnosti a rozlíšenia, na ktoré sa záznam nevzťahuje, sa podľa potreby vyhodnotia a samoklasifikujú.

Na harmonizovanú klasifikáciu sa môžu vzťahovať určité výnimky, ak sú odôvodnené napr. odlišným fyzikálnym stavom alebo formou látky uvedenej na trh alebo poznámkou týkajúcou sa položky v prílohe VI. Okrem toho sa klasifikácia uvedená v prílohe VI vyhodnotí ako minimálna klasifikácia na základe dostupných informácií, a ak sú k dispozícii údaje, ktoré vedú ku klasifikácii látky do prísnejšej kategórie, ako je minimálna, použije sa prísnejšia kategória.

V prípade látky, ktorá v súčasnosti nemá záznam v prílohe VI (t. j. látka nemá harmonizovanú klasifikáciu pre žiadnu triedu nebezpečnosti), musí výrobca alebo dovozca vyhodnotiť všetky príslušné triedy nebezpečnosti a vlastná klasifikácia sa musí uplatniť na všetky triedy nebezpečnosti, pre ktoré sú splnené kritériá klasifikácie.

Výrobcovia, dovozcovia a následní užívatelia sú povinní monitorovať nový vedecký a technický pokrok a rozhodnúť sa, či prehodnotia samoklasifikáciu látky, ktorú uvádzajú na trh.

Tabuľka harmonizovaných záznamov sa nachádza v prílohe VI k nariadeniu CLP: https://echa.europa.eu/sk/information-on-chemicals/annex-vi-to-clp

Register zámerov klasifikácie a označovania CLH

V registri zámerov klasifikácie a označovania (CLH) sa uvádzajú zámery a návrhy, ktoré agentúra ECHA dostala na novú alebo revidovanú harmonizovanú klasifikáciu a označovanie látky. Návrhy predkladajú príslušné orgány členských štátov, výrobcovia, dovozcovia alebo následní používatelia.

Zainteresované strany môžu sledovať priebeh návrhu prostredníctvom postupu harmonizovanej klasifikácie a označovania, od oznámenia zámeru až po prijatie stanoviska Výboru pre hodnotenie rizík (RAC). Predbežné oznámenie umožňuje zainteresovaným stranám naplánovať a pripraviť sa na neskoršie pripomienkovanie.

Každý, kto má relevantné informácie o identite alebo nebezpečných vlastnostiach látky, sa vyzýva, aby tieto informácie poskytol predkladateľovi dokumentácie v počiatočných fázach procesu alebo najneskôr počas konzultácie.

Ak výbor RAC prijal stanovisko, jeho status sa označuje ako „stanovisko prijaté“.

Register zámerov klasifikácie a označovania (CLH) na stránkach ECHA: https://echa.europa.eu/sk/registry-of-clh-intentions-until-outcome

Karty bezpečnostných údajov (Ekotox): https://ekotoxcenters.eu/karta-bezpecnostnych-udajov/

Klasifikácia zmesí (Ekotox): https://ekotoxcenters.eu/karta-bezpecnostnych-udajov/klasifikacia-zmesi/

REACH & CLP skríning: https://ekotoxcenters.eu/chemicky-manazment-riadenie-rizik-pri-vyrobe/reach-clp-skrining/


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/ee016700/presmerovanie/web/wp-includes/functions.php on line 5471