Klasifikácia látok EU CLP

Klasifikácia chemických látok (nariadenie CLP EÚ)

Základnou zásadou, na ktorej je založené nariadenie o klasifikácii, označovaní a balení (CLP), je samoklasifikácia látky výrobcom, dovozcom alebo následným užívateľom.

KLASIFIKÁCIA je založená na nebezpečných vlastnostiach látky, a nie na pravdepodobnosti expozície alebo hodnotení rizika. Cieľom samoklasifikácie je určiť, či chemická látka predstavuje fyzikálne, zdravotné a environmentálne nebezpečenstvo, a primerane informovať o týchto nebezpečenstvách v dodávateľskom reťazci prostredníctvom označovania pri uvádzaní výrobku na trh bez ohľadu na množstvo vyrobenej látky.

Harmonizovaná klasifikácia EU CLP

V prípade nebezpečenstiev, ktoré vzbudzujú veľké obavy (karcinogenicita, mutagenicita, toxicita poškodzujúca reprodukciu (CMR) a respiračné senzibilizátory), a vyplývajúcich z iných látok v závislosti od konkrétneho prípadu by klasifikácia a označovanie mali byť harmonizované v rámci celej EU s cieľom zabezpečiť primeraný manažment rizík. To sa vykonáva prostredníctvom harmonizovanej klasifikácie a označovania (CLH).

Harmonizované klasifikácie sú uvedené v prílohe VI k nariadeniu CLP a musia ich používať všetci výrobcovia, dovozcovia a následní užívatelia týchto látok a zmesí obsahujúcich tieto látky.

Samoklasifikácia

Podľa nariadenia CLP látku musí klasifikovať „samoklasifikáciou“, ak pre ňu neexistuje harmonizovaná klasifikácia v prílohe VI k nariadeniu CLP a ak má nebezpečné vlastnosti. V prípade látky, ktorá už má harmonizovanú klasifikáciu (záznam v prílohe VI k nariadeniu CLP), je harmonizovaná klasifikácia nebezpečnosti právne záväzná pre triedy nebezpečnosti a rozlíšenia, na ktoré sa vzťahuje položka. Triedy nebezpečnosti a rozlíšenia, na ktoré sa záznam nevzťahuje, sa podľa potreby vyhodnotia a samoklasifikujú.

Na harmonizovanú klasifikáciu sa môžu vzťahovať určité výnimky, ak sú odôvodnené napr. odlišným fyzikálnym stavom alebo formou látky uvedenej na trh alebo poznámkou týkajúcou sa položky v prílohe VI. Okrem toho sa klasifikácia uvedená v prílohe VI vyhodnotí ako minimálna klasifikácia na základe dostupných informácií, a ak sú k dispozícii údaje, ktoré vedú ku klasifikácii látky do prísnejšej kategórie, ako je minimálna, použije sa prísnejšia kategória.

V prípade látky, ktorá v súčasnosti nemá záznam v prílohe VI (t. j. látka nemá harmonizovanú klasifikáciu pre žiadnu triedu nebezpečnosti), musí výrobca alebo dovozca vyhodnotiť všetky príslušné triedy nebezpečnosti a vlastná klasifikácia sa musí uplatniť na všetky triedy nebezpečnosti, pre ktoré sú splnené kritériá klasifikácie.

Výrobcovia, dovozcovia a následní užívatelia sú povinní monitorovať nový vedecký a technický pokrok a rozhodnúť sa, či prehodnotia samoklasifikáciu látky, ktorú uvádzajú na trh.

Tabuľka harmonizovaných záznamov sa nachádza v prílohe VI k nariadeniu CLP: https://echa.europa.eu/sk/information-on-chemicals/annex-vi-to-clp

Register zámerov klasifikácie a označovania CLH

V registri zámerov klasifikácie a označovania (CLH) sa uvádzajú zámery a návrhy, ktoré agentúra ECHA dostala na novú alebo revidovanú harmonizovanú klasifikáciu a označovanie látky. Návrhy predkladajú príslušné orgány členských štátov, výrobcovia, dovozcovia alebo následní používatelia.

Zainteresované strany môžu sledovať priebeh návrhu prostredníctvom postupu harmonizovanej klasifikácie a označovania, od oznámenia zámeru až po prijatie stanoviska Výboru pre hodnotenie rizík (RAC). Predbežné oznámenie umožňuje zainteresovaným stranám naplánovať a pripraviť sa na neskoršie pripomienkovanie.

Každý, kto má relevantné informácie o identite alebo nebezpečných vlastnostiach látky, sa vyzýva, aby tieto informácie poskytol predkladateľovi dokumentácie v počiatočných fázach procesu alebo najneskôr počas konzultácie.

Ak výbor RAC prijal stanovisko, jeho status sa označuje ako „stanovisko prijaté“.

Register zámerov klasifikácie a označovania (CLH) na stránkach ECHA: https://echa.europa.eu/sk/registry-of-clh-intentions-until-outcome

Karty bezpečnostných údajov (Ekotox): https://ekotoxcenters.eu/karta-bezpecnostnych-udajov/

Klasifikácia zmesí (Ekotox): https://ekotoxcenters.eu/karta-bezpecnostnych-udajov/klasifikacia-zmesi/

REACH & CLP skríning: https://ekotoxcenters.eu/chemicky-manazment-riadenie-rizik-pri-vyrobe/reach-clp-skrining/


Notice/home/ee016700/presmerovanie/web/wp-includes/functions.php5427
: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in on line